Ne všechna plemena slepiček se chovají proto, aby vám přinášely hmotný užitek v podobě vajíček a masa. Některé slepice můžete chovat hlavně pro potěchu svého oka. Dodají krásu vašim pozemkům a můžete si z nich udělat i netradiční domácí mazlíčky. A přesně pro takový účel chovatelé sahají do řad okrasných plemen slepic.
K výměně slepičího peří dochází přibližně jednou za rok. A teď myslíme ty dospělé. Proces přepeřování je nepříjemný zvláště pro chovatele, protože v tomto období silně pociťují úbytek snesených vajíček od jejich holek.
Přístav této kachny sídlí v normandském městě Rouen (čtěte Ruán). Pak se přesunulo její působiště do Anglie, kde se Angličané chopili jejího dalšího šlechtění. A kachna tak získala dnešní vzhled a velikost. Kachna ruánská je nejtěžší kachnou, která vyniká svojí zmasilostí.
Rozhodně neexistuje něco jako přesné vymezení slepičího prostoru, kdy byste měli stanovený rozměr, který je nutno dodržet na centimetr přesně. Určitý prostor však slípkám poskytnout musíte. Ptáte se jaký? Dostatečný. Ano, je to zrádná odpověď. Aovšem za moment sami uvidíte, že nejsme daleko do pravdy.
Chov drůbeže různých plemen, barev a velikostí přináší jejich chvatelům velikou radost. Hejno si můžete sestavit dle vlastnách představ, výtečné nosnice, stejně tak mimořádně zmasilá plemena.
Líhnutí malých kuřat je u některých chovatelů již plném proudu a naopak nekteří se teprve připravují. Zvolit správné násadová vejce, líhně, nebo zkušené kvočny je základním předpokladem úspěchu. Jak naložit s vejci, jak je uskladnit, než je umístíte do samotné líhně, nebo pod kvokavou slepici?
V minulém článku jsme nakousli téma, proč je chov kachen tak výhodný a proč byste si nějakou tu kachničku měli určitě pořídit. První tři faktory – maso, vejce a jednoduchost chovu už jsou sami o sobě dost přesvědčivé. Podívejme se spolu ještě na dalších pět výhod.
Pokud se někdo pouští do chovu drůbeže, první jim vytane na paměti slepice tudíž se uchýlí k chovu právě slepic. Což samozřejmě není špatný nápad. Pořídí-li si postupně ke slípkám i nějakou tu kachnu, nebo husu, rozhodně neprohloupí. Ovšem, jste-li stále na vážkách a nevíte, zda se vůbec do nějakého chovu drůbeže pustit? Radíme: Volte kachny, jejich chov přináší chovatelům spoustu skvělých výhod.
V poslední době se chov slepic těší stále vyšší oblibě. Lidé poznávají neodmyslitelné benefity slepičích společnic. Čerstvá a výtečná vajíčka každý den, navíc jsou slepičky výbornými kámoškami a můžete s nimi zažít spoustu legrace.
Vejce, nebo slepice? Věčně znějící otázka a stále uspokojivě nevyřešena. Přestože se našel tým vědců, kteří se touto otázkou zabývali, výsledek je nejasný. Výsledný verdikt hovoří o faktu, že první prý vznikla slepi, která snesla první vejce, ze kterého se narodila slepice atd. atd. atd...
Uvíznutí vejce ve slepičím vejcovodu je vážný problém, který může slepici ohrozit i na životě. Pokud nebudete rychle jednat, můžete o slepičku přijít. V minulém článku jsme řešili, jaké příčiny vedou k tomuto problému a jak daným komplikacím předejít.
Andalusky plemeno slepiček typicky španělské. Již jejich samotný vzhled představuje čistou esenci španělské dominance. Hrdé postojem, ozdobeným modrým kabátkem. Věřte, že je jen tak nějaké plemeno ostatních slípek nezastíní. Typově se přiřazují mezi nosná plemena slepic.
Uvízlé vejce též vázané vejce. Urgentní problém, který může postihnout kteroukoliv slepičku. Problém, byste určitě neměli podceňovat, kterého si všimne jen chovatel, který dobře zná své hejno. Víte, jak poznat, že má v sobě slípka uvíznuté vejce? Jak této obtíži předcházet? A hlavně jak v krizové situaci jednat?
Naučit se správně krmit a napájet krůty, vám do budoucna může ušetřit spoustu práce a starostí, navíc není od věci ušetřit i nějakou tu korunu. Nejspíš si říkáte, o co jde, vždyť v krmení krůt není žádná složitost. Což je pravda, i není. Pojďme se společně přesvědčit.
Když zjistíte, že vám slepice požírá vejce, musíte jí ihned tohoto zlozvyku zbavit. Čím déle je necháte vejce požírat, tím horší bude je to odnaučit. Ani z pohledu prevence, není radno nic podcenit. Lepší je zavést do praxe několik snadných kroků, než se pak pracně mořit s „vysvětlováním“ slepicím, co můžou a co ne.
První, co většinu chovatelů zaujme na kadeřavé slepici, je její roztodivný vzhled a úžasný, vřelý temperament. Pořídit si je můžete jak ve standardním vzrůstu, tak zakrslé. Jejich neotřelý vzhled tvoří peří, které se vykrucuje ven a nepřiléhá k tělu, jak tomu bývá u většiny běžných plemen slepic.
Čtete správně, chov slepic ve městě. I ve městě totiž můžete dobře chovat slepice. Záleží, jestli na tom, zda vlastníte zahrádku, nebo ne, máte-li ke slepicím vztah, či nikoliv. Jejich chov totiž není tak úplně pro každého. Každá slepice vyžaduje důslednou a pravidelnou péči stejně, jako každý živý tvor.
V minulém díle o vytváření hejna jste si mohli přečíst o tom, jak nově příchozím slepičkám do hejna jejich první dny zpříjemnit, než se v hejnu a novém prostředí sžijí. Nakousli jsme téma šikany v hejnu a možnost ohrožení patogeny a parazity, na které nemají vytvořené odolnost. Dnes se na tyto témata podíváme z blízka.
Jaro v plném proudu, v líhních už se již pomalu klubou nové životy, případně se chovatelé rozhlíží po letošní nabídce slepiček na internetu. Nabízí se ovšem zásadní otázka: Jak nové slípky začlenit do stávajícího hejna, jak projít celým proces co nejsnáze a tím docílit přijetí mladých slepiček starými bardky v klidu a míru.
Pojďme se společně podívat, jak můžete profitovat z toho, že na své pozemky vypustíte perličky. Maso a vejce napadnou asi každého, ale co tu máme dál? Tito netradiční ptáci mohou poskytnout řadu výhod například i vašemu pozemku.
Slepota drůbeže bývá pro chovatele vážný problém a to nemluvíme o samotých slepicích. Příčin slepičího oslepnutí je hned několik. Projděme ty nejčastější příčin či důvody.
Landeska napomohla k navrácení hus na naše dvorky a zahrady. V Čechách a obecně ve světě docházelo k úpadku chovu hus fakt, že husy dokážou být velice hlasité. Husa ladeská byla jedna ze strůjkyň vzniku nové vlny obliby chovu hus.
Jak pomoci nemocným slípkám? První myšlenka nás logicky zavede k veterináři. Ovšem najít veterináře, který bude svolný k ošetřování slepice nebude zcela jednoduché. Přes všechnu vaší snahu se jistě můžete stát, že jí nebude schopen pomoci ani zkušený veterinář. Pojďme se společně podívat na způsoby, jak svojí slepičí holce pomůžete bez možnosti zavést ji k veterináři.
V minulém díle jsme se podívali na prvních šest nešťastných důvodů, které mohou usmrtit vaše slípky. Dnes přinášíme dalších pět. Abyste ochránili svoje hejno, musíte snížit co nejvíce rizik. Pamatujte, že i perfektní chovatel nemusí vždy svoje holky uhlídat a kdykoliv se může stát smrtelná nehoda.
V první části se dozvíte prvních šest způsobů, kterými můžete nevědomky usmrtit svojí slípku. Jedná se vždy o nešťastné náhody nebo nehody. Případně zanedbání chovatelského zřetele. Buďte na své slípky opatrné a vyvarujte se laických chyb. Ne vždy se vám mohou vyplatit.
Kachna domácí patří do čeledi kachnovitých, která zároveň zahrnuje labutě i husy. Kachny se vyskytují po celém světě, na všech kontinentech (kromě Antarktidy). Kachna divoká je natolik rozšířená, že se nachází po celém světě.
Kuřata snadno podléhají stresu. Stresuje je v podstatě každá změna (především ta k horšímu), která proběhne v jejich okolí. Kuřata vede ke špatnému chování – klování, ozobávání, ale i šikaně. Tyranství se může projevit u každé slepice bez ohledu na její věk. Šikanu musíte co nejdříve utnout, aby nedocházelo v hejnu k větším problémům.
Historie vajíček, kterou spolupíší Velikonoce, přímo souvisí i s barvením vajec. Koledníkům se již od pradávna nabízela obarvená vajíčka. Vždy nesla nějakou barvu nebo specifické zdobení opět jako určitý symbol.
Znáte historii a význam velikonočního vejce? Vejce obecně představuje symbol zrodu nového života a nese zvěstování o hojnosti a znovuzrození. Ve spojení s Velikonocemi má však až magickou úlohu. Již několik století dozadu se vejce stalo nedílnou součástí velikonočních oslav ve všech křesťanských zemí.
Sebraných vajíček v košíku začalo záhadně ubývat. Čím to? Existuje mnoho důvodů, proč slepičky přestaly snášet tolik, kolik dříve. Problém se nemusí vyskytovat u všech slípek. Umíte spolehlivě rozpoznat, která z vašich slepičích krásek snáší a která si dala pauzu?
Mnoho chovatelů se potýká s letovými schopnostmi svých slepičích holek. K zastřihnutí křídel však nepřistupují. Bojí se, že by svým zvířecím láskám ublížili a zbytečně je trápili. V přírodě využívají slepice schopnost letu, aby se ubránili před predátory. U domácích slípek je tato schopnost spíše na obtíž než k užitku.
Strava je klíčem chovatelského úspěchu. Maličká kuřátka jsou velmi náchylná k chovatelským chybám, především co se stravy týče. U kuřecí drobotiny musíte z počátku pravidelně kontrolovat, zda přijímají potravu a pravidelně pijí. Případně jim namáček zobáčky do krmiva a vody, ony brzo pochopí, co se po nich chce.
Mnoho chovatelů si teď domu přiváží čerstvou várku malých kuřátek z odchoven. Většinou ve věku 2 - 3 dnů. Maličká kuřátka jsou velmi náchylní tvorečkové. Manipulace s nimi musí být nanejvýš opatrná. V prvé řadě je ještě před jejich příjezdem potřeba důsledně připravit prostředí, ve kterém budou několik týdnů přebývat, dokud nebudou dost odolná, aby zvládla přežít ve výběhu a v kurníku s ostatními slepicemi. Takže co si připravit?
V minulém díle jste si mohli přečíst o prvních pěti slípkách, které vám dají jednu z nejvyšších snášek. Dnes pokračujeme s představením dalších pěti plemen slípek. Některé nosnice se dají chovat i pro dvojí užitkovost a nabídnou vám spoustu kvalitního a chutného masa.
Vybrat správně nosnou slepici, u které máte zajištěnou bohatou snášku, se stává kumštem. Plemen slepiček je k dispozici obrovské kvantum a vyzná se v nich jen opravdový odborník. Podívejte se na výběr výtečných nosnic s dobrými chovnými vlastnostmi, které budou perlou i ve vašem výběhu.
Móda ochočování si slepiček je stále v plném proudu. Lidé si oblíbili jejich chytrost, klidnost a asi i netradičnost skutečnosti jejich chovu jako domácích mazlíčků. Někdo se rád pomazlí s pejskem, někdo zase se slepičkou.
Kohoutek nebo slepička? Pokud jste se pustili do vlastního líhnutí slepiček, kachniček, husiček, nebo jiné drůbeží drobotiny, jistě byste i rádi brzo rozpoznali, jakého pohlaví vaše žluté kuličky jsou. Existuje několik metod, díky kterým můžete odlišit slepičky od kohoutků. Kachny od houserů a dál to jistě znáte sami.
Všichni jistě známe českou husu a husu landeskou, pojďme se ale podívat na další výjimečné husičky. A přibližme si rozdělení hus podle jejich užitkového typu.
Bez vajíček si naší existenci v kuchyni dokážeme představit jen obtížně. Všechny významné kuchyně světa si zakládají na specifické úpravě vajec, kterou je daný národ pověstný. Kdo by neznal typickou anglickou snídani ham and eggs (šunka s vejci). Francouzi si zakládají na své pověstné omeletě.
Co vaše slepičí holky cítí a co necítí? A jestli cítí, tak jak moc a jaké pachy vůně jsou schopny rozlišit? Slepičí čich dokáže vyvolat spoustu otázek. Přesto je na něj v podstatě jednoduchá odpověď. Nahlédněte pod pokličku slepičí duše a poznejte zase jeden z neotřelých faktů, o který se běžný člověk málokdy zajímá.
Brojleři, ať už slepičí nebo jakékoliv jiné drůbeže, byli vyšlechtěni pro rychlou a velkou dodávku masa. Brojler není plnohodnotným plemenem slepice, označuje se za masného hybrida. Jsou neplodní a nesnáší vajíčka, tudíž si doma vlastní brojlery jen těžko vylíhnete. Každý vzniká díky speciálnímu postupu křížení. A jak tedy chovat brojlery co nejlépe?
Ayam Cemani nebo-li cemanská slepice patří mezi vzácná plemena slepic. V Indonésii, konkrétně na Jávě, odkud pochází, tvoří dokonce luxusní komoditu. Zdejší obyvatelé totiž věří, že je posvátná a její černé maso přestavuje lék na mnoho nemocí. Není tedy výjimkou, že dospělá slípka se v těchto oblastech prodává v řádu několika tisíců dolarů.
Miért a csirke a kaszinójátékosok kedvenc állata? Ha még új a kaszinójátékok világában, felmerülhet a kérdés: "Miért a csirke a kaszinójátékosok kedvenc állata?" Talán azért, mert képes díjat adni azoknak, akik nyernek. Vagy talán azért, mert a csirkék a legjobb módszer az emberek viselkedéspszichológiai képzésére. Ha még soha nem hallott a csirke taffyról, az alábbi cikk elolvasásával többet megtudhat róla. Ha rajong a https://kaszinoworld.com/ kaszinó szerencsejátékért, akkor hallotta már a mondást: "nyertes, győztes, csirke vacsora!" Valószínű, hogy te is hallottad. De ki találta ki először ezt a kifejezést? A kifejezés a nagy gazdasági világválság idején a hátsó sikátorban élő szerencsejátékosoktól eredhetett, de a 2008-as 21-es videojátékkal elterjedt a fősodorban. Bárhogy is legyen, a csirkék a kaszinószerencsejátékok egyik legnépszerűbb szimbóluma.
Všechny slípky, bez rozdílu plemen, jsou vysoce zvídavými stvořeními. Rády prozkoumávají především ty nejzapadlejší kouty výběhu. A právě nestřežená místa mohou skýtat řadu nebezpečí, pokud si nedáte pozor.
Sedm jednoduchých, ale důležitých faktů, které musíte vědět o kachnách, pro jejich efektivní chov. Na úspěšných chov kachen musíte mít především dost času a dostatek všch nutných zdrojů, pak je jejich chov jednoduchý.
Také vám udělá takovou radost, když do mísy rozklepáváte vajíčka s pěknými žlutými žloutky a už se těšíte na čerstvě míchaná vajíčka? Třeba k snídani, třeba k obědu, třeba k večeři. Žloutky nám evokují malá sluníčka. Člověk, neznámo proč, má se žloutkem spojeny vesměs pozitivní emoce. Je ale vždy pěkně žlutý žloutek čerstvého vajíčka známkou chutnosti a nutriční bohatosti?
Mnoho psů má ke slepicím instinktivně vybudovaný přátelský vztah s dávkou respektu a jakýmsi gentlemanstvím. S těmito pejsky máte ohromné štěstí a nemusíte je učit ničemu. Na druhou stranu můžete mít tu smůlu, že váš psí ochránce bere slepice jako kořist, kterou je třeba lovit. Pes bude mít tento sklon už od štěněčího věku, proto musíte na psím chování zapracovat, aby mohly slepice a pes žít ve vzájemném míru.
Každý chovatel krůt jistě dobře ví, že krůty napříč všemi druhy drůbeže jsou nejvíc náchylné na nemoci. Proto byste jim měli celoročně věnovat zvýšenou péči, než věnujete například slepicím. Postačí dbát na hygienu a čisté prostředí. U drobnochovatelů by neměly vyvstávat problémy.
Přestože se to nemusí úplně zdát, slípky patří mezi velice inteligentní tvory. A potřebují během dne zábavu. Nuda vede vaše holky k nezbednostem, které jako chovatel neoceníte. Oštipování, kanibalismus, pokusy o útěk, šikana v hejnu značí nekončící nudu, kterou musí slípky ve výběhu dennodenně trpět.
S jarem přichází i rozhodování, o jaké slípky obohatíte svůj výběh. Držet se klasiky, nebo zkusit něco nového? Nebo… rozhoupání se k založení konečně vlastního chovu! Před výběrem plemene porovnejte podmínky, které můžete slípkám nabídnout, s jejich nároky. Zároveň si ujasněte, co od slepiček očekáváte vy: Vejce, maso, nebo obojí. Nebo pouze okrasu?
Pro kachny je proces odčervování stejně důležitý jako pro všechnu ostatní drůbež. Odčervit své hejno kachen není obtížné a jim tím nesmírně prospějete.
Každá zvířata, která se zdržují v hejnu nebo ve stádě, mají svůj sociální systém, tedy hierarchii. Na postavení v hejnu závisí jejich úloha, kterou pro hejno plní a zároveň se podřizují ostatním, silnějším členům, a respektují jejich požadavky.
Kur domácí patří do třídy ptáků, podtřídy letců. Tudíž se nabízí otázka, zda slepice umí létat.
"Moc velký luxus." říkáte vy. "Výborná chovatelská pomůcka v krizových situacích." Zní naše odpověď. Kdy a za jakých okolností oceníte možnost využití druhého kurníku? Pokud máte dostatečné prostory, jistě vás následující body přesvědčí k tomu, si další kurník pořídit.
Dva samci v hejnu nemusí vždy nadělat nepřehlednou paseku. Peří může zůstat v klidu, tam kde má. Stačí dodržet pár pravidel, nebo se naopak s některými fakty smířit a jít od nich dál. Ne každého kohouta naučíte vzorovému chování.
Znát svého nepřítele je gró veškerého boje s nenechavými záškodníky. Zjistíte-li, kdo vám bez dovolení navštěvuje výběh, máte na půl vyhráno. Stačí pak podniknout ochranné kroky a škodná nemá šanci.
Začít s chovem drůbeže je závažným rozhodnutím a velkým krokem ve vašem životě. Dobře zvažte veškerá pro a proti. Rozhodnutí by nemělo záviset pouze na faktu Chci/Nechci domácí vajíčka, ikdyž domácí vajíčka jsou silným argumentem. Slepičím holkám se snažte poskytnout co nejlepší péči a prostředky. Pro úvod si zapamatujte, že možnost mít slípky ve volném výběhupředčí veškerou ostatní péči, kterou vašim holkám věnujete.
Kolébkou hempšírek se stal stát New Hampshire (USA), který leží v severovýchodní části Spojených států. K prvnímu vyšlechtění slepice došlo v roce 1915, kdy se její předchůdkyní stala rodajlendka. Holky z Hampshiru odlišíte od běžných slepic snadno. Vynikají svým měděným odstínem opeření, které prostupují na ocase a křídlech černá pera. Na černou strukturu peří narazíte i na krku slépky.
Z minulého článku víte, jak co nejlépe připravit své krasavice na výstavu. S čím ale ještě před výstavou počítat a jaké organizační kroky podstoupit? Díky přípravě se vyhnete komplikacím a nežádoucím překvapením, které by mohli Vaši účast na výstavě ohrozit.
Zkoušíte si se svými slípkami občas poklábosit? Mluvení má na slepice dobrý vliv. Cítí od Vás zájem. Slepice samozřejmě nereagují na Vaše slova, ale na tón Vašeho hlasu.
I v případě, že jste malý chovatel slepiček a vajíčka užíváte jen pro své potřeby, případně pro potřeby úzké rodiny, měli byste zásadně dbát na jejich čistotu. Čistá vejce jsou známkou zdravého chovu slepic.
Znát stáří svých slípek je pro Váš chov důležité. Jednak budete vědět, kdy předpokládat upadající snášku slípek (a tím pádem se poohlížet po nových), dále jim budete moci poskytnout odpovídající krmivo a lépe se zaměříte na zdravotní stav slepiček, který se ve stáří zhoršuje.
Vystavování slípek na prestižních akcích není jen tak pro každého. Účastní se jich zpravidla zkušení a zapálení chovatelé. Příprava slepice, tak aby na výstavě uspěla, si žádá spoustu času, péče a trpělivosti. Přesto řada chovatelů, především okrasných plemen, nejen touží, ale i usilují o chválu, obdiv svých krasavic a hlavně po nějakém tom ocenění. Čím tedy začít a na jaké znaky si dát zvláštní pozor?
Existuje celá řada potravin, které Vašim holkám poslouží jako pamlsky a určité přilepšení jejich běžné stravy. Následující potrava neslouží pouze jako chutné zakousnutí (zazobnutí), ale skrývá se v nich větší užitek ze snášky. Slípkám prospívají potraviny s vysokou dávkou proteinu a vápníku, které zajišťují vajíčka výtečné kvality a nadprůměrnou snášku.
Kolem slepičích holek koluje i mezi chovateli řada mýtů a polopravd, které nevhodně ovlivňují chovatelský přístup, případmě přímo odrazují od založení vlastního chovu pěkného a spokojeného hejna slípek.
Těmto slepičkám přijde na chuť málokdo. Jedni by je nevyměnili ani za nic a druzí v ně nemají důvěru. Považují jejich holý krk, který je pro ně typickým znakem, za slabinu. Jejich dominantní znak, který upoutá každého na první pohled, je opředen záhadou. Holý krk se objevil u slepic už v počátcích jejich vzniku a je přisuzován genetické mutaci.
Patříte mezi pravidelné nákupčí vajíček a nejste si jistí podle čeho vajíčka vybírat? Vězte, že rozdíly v kvalitě jsou markantní. V první řadě záleží na tom, z jakého chovu vejce nakupujete a v jakém prostředí slepičky žijí.
Mulardi vznikají zkřížením dvou různých druhů drůbeže. A to kachny pekingské (matka) a kachny pižmové (otec). Tyto role je třeba zachovat, jinak by při křížení nevznikl právoplatný mulard. K prvnímu šlechtění docházelo ve Francii.
Před zahájením stavby si rozmyslete, jaký typ líhně budete sestavovat. S vybíráním Vám pomůže následující článek. Chovatelé, kteří do vlastního líhnutí plánují jít s vážnou tváří, si vybírají líhně s nuceným oběhem vzduchu, tedy ty, které obsahují ventilátor.
Slepičky Vám vždy zdařile snášely a najednou jako když utne? Co tomu může být příčinou? Za tento jev nemusí vždy zodpovídat pouze slepice. Na vině častokrát bývá právě chovatel, nebo vlivy okolního prostředí.
Perličky se před domestikací proháněly po savanách Afriky. V současnosti divoké formy stále obývají tropické oblasti, některé druhy se nevyhýbají ani pralesům. Perličky začali domestikovat staří Římané, kteří v nich našli užitečné pomocníky, ale především skvělý zdroj výtečného masa. S rozšířením obchodu a růstem obyvatelstva se zdomácnělá perlička šířila dál po světě.
Tento roztomilý název okrasného plemena slepiček evokuje něžnou slepičku malého vzrůstu. Jak už to tak bývá, opak se stává pravdou. Kočinka patří mezi největší a nejtěžší slepice a na první pohled působí opravdu rozložitě.
Krůtami svá zvířecí hejna doplňují chovatelé, kteří si rádi dopřejí požitek z rozmanitých chutí a vlastností masa. Přesně takové totiž krůtí maso je. Přesto, že jsou krůty velkými strávníky, díky několika krokům lze finanční náklady na jejich krmení omezit.
Důležitost kohouta v hejnu bývá častokrát podceňována. Především pokud je tvořeno pouze hybridními slepicemi, které chovatel neplánuje dál množit. Nepřítomnost kohouta je chovatelskou chybou, kohout v hejnu zastává mnoho podstatných rolí, než je pouhé rozmnožování.
Vodní drůbež potřebuje ke správnému prospívání alespoň občasné návštěvy vodních ploch. Ve vodě se zbavuje především vnějších parazitů a zlepšuje si tak kvalitu svého peří i svého zdraví. Především chov hus se bez přístupu k vodě neobejde, ty se totiž rozmnožují výhradně ve vodě.
Mezi nejčastěji chované křepelky patří křepelka japonská, dále čínská a kalifornská. Všechny křepelky až na kalifornskou jsou původem z Asie. Křepelky, mimo křepelku japonskou, jsou chovány jako okrasní ptáci. Křepelka se stala oblíbenou pro rozmanitou užitkovost, stejně jako ostatní drůbež, pro maso i pro vejce. Ve velkochovech se chovají nosné a brojlerové křepelky.
Na snášku má vliv řada faktorů, o kterých si můžete přečíst v tomto článku. Přestože začátek snášky můžete částečně ovlivnit i třeba stravou, je lepší vyčkat a dát slepičkám možnost vlastního rozhodnutí o začátku snášení. Vytvoření vejce je náročným procesem, na který musí být slepice plně připravené, jinak dochází k obtížím.
Původ tohoto plemena sahá do Itálie, kde byly šlechtěny z italských selských slepic. Tyto slepice patří k jedněm z vůbec nejoblíbenějších především v německy mluvících zemích. Vlašky se řadí mezi lehká plemena, díky tomu přísluší svou užitkovostí k nosným plemenům.
Chystáte-li se na vlastní líhnutí kuřat a nechtějí se Vám utrácet peníze za líhně? Mírně zdatný kutil si dokáže vytvořit kvalitní líheň svépomocí. Dokoupit stačí jen pár nezbytností. Předtím než začnete, si musíte rozmyslet pár bodů, například jaký typ líhně si zvolíte.
Pro správné a především úspěšné vylíhnutí drůbeže musíte dodržet několik postupů týkajících se především prostředí, které budete v líhni udržovat. Pozornost musíte věnovat zejména teplotě, vlhkosti a proudění vzduchu.
Parazitická onemocnění patří mezi nejčastější onemocnění drůbeže, především ty vnějšího typu. Parazité žijí v peří drůbeže a přisávají se jí na kůži. Tím jí způsobují svědění. Pokud jsou parazité ve Vašem hejnu přemnožené, může z nich drůbež doslova bláznit. V hejnu výskyt vnějších parazitů častokrát vede i ke kanibalismu. Poznejte milimetrové trapitele drůbeže a zjistěte, jak se jich zbavit.
Kachna pižmová nese asi nejvíce pojmenování ze všech zvířat. Pokud jste už někdy slyšeli označení jako husokachna, čínská kachna nebo barbarie, pod všemi se skrývá kachna pižmová.
Líhnutí kuřat pod kvočnou je pro budoucí mláďátka i kvočnu přirozenějším procesem než použití umělých líhní. Při tomto líhnutí máte větší jistotu, že se kvočna o svá kuřata, ale i ostatní drůbež, ráda postará. A napomůže jim dobrému prospívání a zdravému růstu. Osvojte si pár rad a líhnutí pod kvočnou pro Vás bude hračkou.
Naposledy svět zažil pandemii ptačí chřipky v letech 2007/2008. Teď tento postrach začíná opět obcházet chovatele Evropy. Od letošního roku 2017 hlásí veterinární správa výskyt i v našich končinách, konkrétně na pěti místech v Jihomoravské a Středočeském kraji. Je důvod obávat se masového výskytu?
Věděli jste, že za zakrslou slepicí nelze označit každé malé plemeno slepice? Zjistěte, jaký je rozdíl mezi zakrslou a zdrobnělou slepicí. A jakému účelu se zakrslé slepice chovají.
Pořizování drůbeže si nese řadu úskalí, hlavně nenaletět podvodníkům a vybrat si slepici, která bude skutečně k užitku a bude prospívat. Z tohoto důvodu je dobré osvojit si pár rad, jak rozpoznat zdravou slepici. Tutéž schopnost oceníte, kdy jako zkušený chovatel odhalíte, že s Vašimi slepicemi začíná být něco v nepořádku.
Péče o krůťata je v několika bodech náročnější než péče o kuřata. Pokud však přijmete pár rad za své, bude pro Vás odchov krůťat hračkou.
Znát pravidla správného odchovu kuřat Vám pomůže stát se dobrým a hlavně úspěšným chovatelem. Snížíte tak úmrtnost kuřat a Vaše drůbež bude dobře prospívat. Přečtěte si několik rad, které zvýší Vaši chovatelskou efektivitu.
Důvodů, proč slepicím ztvrdne vole, je několik. Od méně závažných po ty více závažné. Může to značit jeho ucpání nebo nemoc slepice. Připravte proto slepicím vhodné prostředí, kterým tomuto problému předejdete. Čemu se tedy vyvarovat?
Každý chovatel slepic ví, že zimní měsíce nejsou pro velikost snášky příznivým obdobím. Pokud svým slípkám vylepšíte prostředí díky několika tipům, nemusíte se potýkat s radikálně sníženou snáškou. Jak tedy krmit slepice v zimě?
Na snášku má vliv řada faktorů. Nejdůležitější zastupuje výživa, na které závisí Váš chovatelský úspěch. Přečtěte si, jakými postupy si zajistíte hojnou úrodu vajíček a jaké problémy mohou být se snáškou spojené.
Máte-li rádi rozmanitost na svém talíři, zkuste zabrousit do vod neprobádaných. Pořiďte si jiné druhy drůbeže, než jsou právě slepice. Nabídnou Vám ne zcela tradiční vejce, která Vás mohou překvapit svou chutí.
Hedvábničky mezi ostatními druhy slepic doslova vyčnívají. Jejich peří se výrazně podobá srsti a na první pohled působí jako neuspořádaná, chlupatá koule. Tyto legrační slepice ve svém chovu oceníte především za jejich skvělé mateřské schopnosti.
Zajímá Vás anatomie drůbeže, fungování trávení a jak můžete svými kroky ovlivnit dobré prospívání slepic? Věděli jste, že i podoba krmení ovlivňuje správný růst slepic? Jak sami poznáte, trávení slepic se od toho našeho značně odlišuje, už jen z tohoto důvodů není dobré drůbeži nabízet Vaše zbytky ze stolu.
Popelení znamená pro slepice jejich vlastní způsob očisty těla. Něco jako pro nás koupání. Slepice se jednou za čas musí doslova vyválet v jemném písku, prachu nebo popelu. Proč se slepice pravidelně popelí? A k čemu jim tento očistný proces prospívá?
Všimli jste si, že Váš soused, zkušený chovatel slepic, často zmiňuje slovo podkladek? A vy pořád nevíte, k čemu jsou tato zvláštní vejce vhodná? Podívejte se na náš článek a v příštích debatách nad chovem Vašich slepic můžete být o něco chytřejší.
Slepičky snášejí jedno vajíčko za druhým. A vy si nejste jistí, jak dlouho vejce vydrží nezávadná? Jak ale účinně oddálit jejich zkažení? Pročtěte si pár rad, které zajistí snůšce dlouhou trvanlivost.
Kanibalismus je noční můrou každého chovatele slepic. A opravdu těžko se ho budete zbavovat. Slepice k němu mají ze všech druhů drůbeže nejsilnější sklony. Vzniknout může z jakéhokoliv důvodu.
Kachny stejně jako ostatní drůbež se kroužkují z důvodu odlišení. Vyhnete se tak záměně dvou a více jedinců. Zajistí Vám přehled ve Vašem chovu. Existují situace, kdy se kroužkování nevyhnete a stane se povinnou součástí Vaší chovatelské péče. Nejste si jistí, zda byste měli svou drůbež kroužkovat? Po přečtění následujícího článku budete vědět více.
V první řadě si musíte uvědomit, že slepice snášející vejce nezastávají funkci strojů na jejich výrobu. Jsou živými tvory a jejich zásoba vajec, která Vám za svůj život dají, je vyčerpatelná a značně omezená. Některá plemena Vám jich poskytnou více, některá méně.
Jste rozhodnutí, jaké plemeno si pořídíte? Zajistili jste potřebné prostory? Máte přehled v náročnosti péče o slepice? Krmivo již máte nachystané? A kolik množství krmiva pro slepice? Výborně. Stačí tedy poslední krok a bude z Vás chovatel. Slepičky nakoupit a pak už se těšit na první snášku vajec.
Chcete svůj chov rozšířit o slepice s velkou snáškou a s vynikajícím masem? Volte plymutky. Na výběr máte k dispozici mnoho variant. Rozmanitost plemene Vás určitě mile překvapí. Tyto slepičky si jistě rychle oblíbíte a už nebudete chtít jiné.
Při procesu vybírání pro Vás vhodného plemene slepic je nutné zvážit i prostředí, ve kterém bude mít Vaše hejno výběh. Ne všem plemenům totiž vyhovují stejné podmínky. Nejste si jistí, jak má být výběh velký, jak má být uspořádán a jak zařídíte slepičkám nejlepší prostředí? Určitě si přečtěte následující rady.
Rozhodnutí založit si vlastní chov bývá velkým krokem. Ten není radno podceňovat, především pokud se jedná o samotný výběr plemene. Volte takové, která Vám bude vyhovovat a naoplátku jemu budou dostačovat Vámi nastavené podmínky. V následujícím článku Vám doporučíme, co vše je nutné zvážit a jaká plemena jsou ta nejosvědčenější.
Rádi byste měli vlastní vajíčka a láká Vás chov slepic? Pomůžeme Vám vyhnout se začátečnickým chybám. Projděte si nejdůležitější informace, která Vám rozšíří obzory. Výběr a chov nosnic pak pro Vás bude hračkou, ale hlavně radostí.
Jak správně krmit a napájet nosnice, aby dostatečně snášely.