Slepota drůbeže bývá pro chovatele vážný problém a to nemluvíme o samotých slepicích. Příčin slepičího oslepnutí je hned několik. Projděme ty nejčastější příčin či důvody.
U některých špatně vyvinutých kuřátek se může stát, že se vylíhnou již slepá, s různým stupněm slepoty. Některá mohou vidět pouze na jedno oko, některá se dokonce narodí bez očí. Těmto kuřátkům bohužel není pomoci a je lepší ukončit jejich trápení hned po narození. Jejich život by nebyl plnohodnotný.
Za řadou příčin stojí chovatelovo špatné rozhodnutí nebo špatná péče, případně nedostatečné hygienické podmínky při líhnutí kuřat.
♦ Chováte-li chocholaté ptáky, nebo slípky s nadměrným opeřením kolem očí, musíte těmto pírkům poskytovat pravidelnou péči a zastřihovat je. Jinak začnou do očí slípek zarůstat a poškozovat jejich pozadí.
♦ V důsledku zanedbání úklidu kurníku. Rozkládající se slepičí výkaly produkují amoniak, který v koncentrovaném množství mlže zapříčinit slepotu.
♦ Vzájemné souboje, které překračují hranice mírné roztržky v rámci tvorby hierarchie, jak mezi kohouty, tak slepicemi. Situace, které se těžko předchází. V roztržkách dochází k poranění oka, nebo dokonce k jeho vypíchnutí.
♦ Ve slepičím hejnu může dojít i k nechtěnému poranění, pokud nebudete kohoutům pravidelně zastřihovat ostruhy.
Za tento hendikep mohou nejčastěji infekční choroby.
♦ Projevy Markovy choroby způsobují u slepic šedý zákal nebo až úplnou slepotu. Prevencí je očkování.
♦ Zánět horních cest dýchacích. Infekce může přejít až na oko. Preventivně podáváme vitamíny.
Projeví-li se u vaší slípky ztráta zraku, snažte se zasáhnout co nejrychleji. Čas je v této otázce ten nejzásadnější faktor. Můžete kontaktovat veterináře, který vám doporučí patřičné léky. Na slepice určitě nepoužívejte kapky do očí, které se předepisují lidem.