Zajímá Vás anatomie drůbeže, fungování trávení a jak můžete svými kroky ovlivnit dobré prospívání slepic? Věděli jste, že i podoba krmení ovlivňuje správný růst slepic? Jak sami poznáte, trávení slepic se od toho našeho značně odlišuje, už jen z tohoto důvodů není dobré drůbeži nabízet Vaše zbytky ze stolu.
Trávicí soustava u nás začíná ústy. Všichni živí tvorové jsou na tom v tomto hledisku obdobně. Drůbeži začíná zobákem a zobákovou dutinou. Jak jistě víte, drůbež nemá zuby. K rozmělňování velkých částí potravy mají uzpůsoben zobák a jazyk, který posouvá potravu dál do trávicího traktu. Do hltanu a jícnu.
U hrabavé drůbeže je součástí trávicího traktu vole. Vodní drůbež vole nemá, jeho funkci nahrazuje rozšířená část jícnu. Vole slouží jako zásobárna, kde se zároveň potrava navlhčuje a nabobtnává. Pokud je žaludek prázdný, ve voleti se žádná potrava nezdržuje. Vypitá voda směřuje vždy rovnou do žaludku. Potrava ve voleti zůstává různě dlouhou dobu. Sypká směs krmení a granule se rychle rozpouštějí a nepobudou si v něm dlouho, naproti tomu zrno a zelená hmota zůstávají déle.
Součástí trávicího ústrojí drůbeže jsou dva žaludky – žláznatý a svalnatý. Žláznatý žaludek slouží pouze jako posouvač potravy do svalnatého, kde se potrava zpracovává žaludečními šťávami a rozmělňuje se. K dosažení lepšího rozmělňování poskytněte slepicím grit nebo písek.
Potrava dále postupuje do dvanácterníku, kde dochází k nejsilnějšímu procesu trávení. Následuje tenké a tlusté střevo. Věděli jste, že drůbež má hned dvě slepá střeva? Ano, je tomu tak. A zastávají nenahraditelnou funkci. Tráví vlákninu.
Trávicí ústrojí je zakončeno konečníkem, který ústí do kloaky. Ta zastává jak vyměšování, tak rozmnožování slepic. V kloace se promíchají výkaly a moč a drůbež je vylučuje společně v podobě trusu.
Rychlost trávení se pohybuje mezi 16 až 24 hodinami. Délka intervalu strávení potravy záleží na druhu drůbeže, ročním období, konzistenci krmiva a stavu organismu. Drůbež dokáže rychleji trávit šrot a míchanice. V zimních obdobích trávení pracuje rychleji. Stravitelnost krmiva má tedy významný vliv na prospívání drůbeže. Podstatný je i podíl dusíkatých látek v obsahu krmiva, také vláknina, aminokyseliny, minerální látky a vitamíny. Drůbeži dopřávejte krmiva, která jsou na tyto látky bohatá.