Kohoutek nebo slepička? Pokud jste se pustili do vlastního líhnutí slepiček, kachniček, husiček, nebo jiné drůbeží drobotiny, jistě byste i rádi brzo rozpoznali, jakého pohlaví vaše žluté kuličky jsou. Existuje několik metod, díky kterým můžete odlišit slepičky od kohoutků. Kachny od houserů a dál to jistě znáte sami.
Byla objevena a začala se používat už v roce 1920 v Japonsku. Od počátku byla přelomová v tom, že umožňovala odhalit pohlaví kuřete už v jednom dni jeho stáří.
Metoda je založená na rozdílech v pohlaví v oblasti kloaky, kde se nachází genitální část. Proto se někdy tato metoda nazývá jako kloakální. Tato metoda se ihned rozšířila po celém světě a je dodnes nejhojněji využívaná.
Kuřata lze sexovat jeden den po vylíhnutí s přibližnou přesností 98 %.
• Kohouti a slepičky: v kloace kohouta najdete na rozdíl od slepičky zakrnělý pohlaví výčnělek.
• Krůty a krocani: u krůt se pohlaví odlišuje jednodušeji ve starším věku. Mají v kloace dva pohlavní výrůstky, které jsou oproti těm krocaním značně ochablejší. Krocani je mají pravidelněji kulaté.
• Kachny a husy: u vodní drůbeže je zjišťování pohlaví nejjednodušší. Samci mají v kloace už od vylíhnutí patrný vyvinutý pohlavní úd.
Nazývány také jako autosexingové. Zakládají se na vnějším vzhledu drůbeže. Barevném autosexingu a peříčkové metodě. Barevný autosexing se zakládá na podstatných odlišnostech v základním zbarvení peří daného plemene drůbeže. Peříčková metoda se zaměřuje na růst letek (které se u jednotlivého pohlaví liší) a krovek. Peříčková metoda není příliš spolehlivá.
Metoda barevného odlišování patří mezi nejstarší metody a především u divokého zbarvení drůbeže je vysoce spolehlivá, protože odlišnosti slepice a kohouta jsou radikální.