Pro správné a především úspěšné vylíhnutí drůbeže musíte dodržet několik postupů týkajících se především prostředí, které budete v líhni udržovat. Pozornost musíte věnovat zejména teplotě, vlhkosti a proudění vzduchu.
Udržování správné teploty má vliv na vývoj zárodku v násadovém vejci. Teplota je ze všech faktorů nejdůležitější a zároveň nejkrizovějších. Je opravdu nutné dodržovat její předepsané hodnoty v daném intervalu líhnutí. V líhních se musí zdroj tepla nacházet co nejblíže samotným vajíčkům, nesmí se jich však dotýkat, pak by docházelo k přehřátí a poškození zárodku.
Nejčastěji se jako zdroj v líhních používá žárovka nebo topná spirála. Dávejte si pozor, aby teplota v líhni nekolísala. Teplota se pohybuje v rozmezí 37 – 39 °C. Postupem času se navyšuje až na 40 °C.
Udržování vlhkosti v líhni je také podstatným faktorem. Vejce díky prodyšné skořápce postupem času vysychají. Abyste tento proces zpomalili, musíte zajistit i potřebnou vlhkost. V domácích líhních můžete vlhkost vzduchu ovlivňovat dolíváním vody do nádržky, ze které se bude voda odpařovat.
Platí zde pravidlo: čím větší plocha vody, tím větší vlhkost bude v líhni vznikat. Po celou dobu udržujte vlhkost přibližně na 40 – 60 %. V době, kdy se blíží klubání kuřátek, je potřeba udržovat vlhkost vzduchu vyšší.
Tento faktor zjišťuje nepřilepení žlutku a zárodku ke skořápce vajíčka. Zároveň otáčení umožňujete lepší přísun živin k zárodku. Vejce se do líhně vkládají nejčastěji na špičku. S vejci se pak postupně tzv. kolébá a k otáčení dochází plynule asi o 40° na každou stranu. K otáčení tak dochází postupně. Vejce se neotáčejí ze špičky na plošší stranu, pohyb musí být plynulejší a přirozenější.
Mimo těchto faktorů musíte v líhni zajistit i plynulé proudění vzduchu, které bude do líhně přivádět čerstvý vzduch a odvádět oxid uhličitý. V líhni by však neměl být průvan.
Pokud se Vám i teď zdá líhnutí vlastních kuřátek jako velká alchymie, můžete si objednat kuřátka na této stránce.