Slepičky Vám vždy zdařile snášely a najednou jako když utne? Co tomu může být příčinou? Za tento jev nemusí vždy zodpovídat pouze slepice. Na vině častokrát bývá právě chovatel, nebo vlivy okolního prostředí.
Nejčastější příčinou, že Vaše košíky na vajíčka zejí prázdnotou, je zanášení. Předtím, než začnete vymýšlet složité problémy snížené snášky a vytvářet alchymistická složení krmiv, která by snášku měla dle Vašeho souseda zaručeně podpořit, se projděte po slepičím výběhu a koukněte se do všech zapadlých koutů. S vysokou pravděpodobností vejce objevíte.
Vrtoch slepic, kterému se naučí opravdu snadno. Stačí ponechat rozbité vejce v kurníku. Nebo když slepice v hnízdě nějaké rozšlápne. Rozbitá vajíčka v přítomnosti slepic rozhodně nezůstávají napospas. Slepice ho sezobne a rychle poznává, jaká lahoda jí byla upírána.
Pokud se slepice k rozbitému vejci dostane podruhé, rychle se naučí snesená vajíčka rozklovávat a následně pojídat. A po vejci nezbude ani stopa. K požírání je může vést i nedostatek vápníků nebo vitamínu B, ale i nedostatek nebo špatná velikost snáškových hnízd.
Vajíčka Vám mohou mizet i přes noc díky nezvaným návštěvníkům v kurníku. Do kurníku se lehce dostane kuna, lasička, nebo i kočka, dokonce ježek nebo straka. Nezapomínejte ani na závistivé sousedy s choutkami na čerstvá domácí vejce. Jistě by se takových případů našla spousta.
Kurníky a výběhy dobře zabezpečujte a kontrolujte zajištěnou nepřístupnost na Váš pozemek. Časté návštěvy kurníků cizích mlsalů vajec způsobují slepicím stres, který taktéž může snášku utlumit.
• Nevlídné nebo často se měnící počasí s velkými výkyvy.
• Kvokavost. V tomto období je snáška slepice úplně pozastavena.
• Nemoc. Nejčastěji parazité (vnější i vnitřní) zapříčiní, že vajec v hnízdech rapidně ubývá.
• Stáří. Slepice mohla dospět do věku, když její snášková období se pomalu chýlí ke konci.
Jako jisté opatření a podpora vitality a kvalitní snášky poslouží vápník a vitamíny pro slepice.