Pokud se někdo pouští do chovu drůbeže, první jim vytane na paměti slepice tudíž se uchýlí k chovu právě slepic. Což samozřejmě není špatný nápad. Pořídí-li si postupně ke slípkám i nějakou tu kachnu, nebo husu, rozhodně neprohloupí. Ovšem, jste-li stále na vážkách a nevíte, zda se vůbec do nějakého chovu drůbeže pustit? Radíme: Volte kachny, jejich chov přináší chovatelům spoustu skvělých výhod.
Tato vejce jsou mnohem větší, než vejce slepičí a nákladově efektivnější. Mnoho kachen snáší vajíčka v mnohem vyšším věku než slepice. Pokud máte k dispozici velké výběhy, pro kachny jsou jak dělané. Mnoho potravy si obstarají samy a tím snížíte náklady na jejich chov.
Důležitým faktorem je i fakt, že kachní vejce způsobují méně alergických reakcí než ta slepičí. Pokud jste alergičtí na slepičí vejce, nemusíte být automaticky alergičtí i na to kachní.
Aby kachna dorostla jateční váhy, musíte si počkat 2 - 4 měsíce. Což je kratší doba než u většiny čistokrevných masných plemen slepic. Maso kachen obsahuje více tuku, který dělá chuť výraznější a maso šťavnatější.
Vychováte-li si kachnu sami doma, budete vědět, v jakých podmínkách zvíře žilo, jak se mu dařilo a co za svůj život spořádalo. Domácí maso je mnohem lahodnější než to kupované. Kachní maso obsahuje celou řadu skvělých látek a spoustu živin pro naše tělo.
Kachnám nemusíte stavět žádné zapeklité kachníky. Postačí jim jednoduchý přístřešek, který je schová před nepřízněmi počasí. Pokud jim do budky dáte spoustu podestýlky v podobě slámy, vytvoří si z ní hnízda svépomocí. Tam pak budete nalézat snesená vejce. Ujistěte se, že obydlí má dobré odvětrávání, aby se v něm nedržela vlhkost a nevznikaly v něm plísně.
U výběhu kachen si nemusíte lámat hlavu ani s vysokým oplocením. Kachny se rády drží doma a toulavá je na rozdíl od slepic chytá málokdy.
V dalším díle se podíváme na následující pádné důvody, proč byste se měli uchýlit k chovu kachen.