Líhnutí kuřat pod kvočnou je pro budoucí mláďátka i kvočnu přirozenějším procesem než použití umělých líhní. Při tomto líhnutí máte větší jistotu, že se kvočna o svá kuřata, ale i ostatní drůbež, ráda postará. A napomůže jim dobrému prospívání a zdravému růstu. Osvojte si pár rad a líhnutí pod kvočnou pro Vás bude hračkou.
Kdy líhnout Vám napoví sama drůbež díky přirozeným pudům. Že nastal onen čas, Vám prozradí chování kvočen. Ty zasedají na hnízda, z nichž nemíní odejít, tím začíná u nich kvokavost. Děje se tak nejčastěji na jaře a v létě. Pokud u drůbeže propukne kvokavost na podzim, na vejcích je sedět nenechávejte. Kuřata by do zimy nestihla vyrůst.
Chcete-li si zajistit dobré kvočny již při vytváření chovu, sáhněte po středně těžkých a těžkých plemenech. U lehkých plemen nosnic díky šlechtění byla kvokavost takřka potřena. K vysezení vajec lehkých plemen můžete využít slepici jiného plemena. Slepice a krůty bývají často používány jako kvočky i pro jiné druhy drůbeže. Dokážou se dobře postarat o housata, káčata i křepelky.
Množství násadových vajec se bude u jednotlivých druhů i plemen drůbeže lišit. Počet vajec volte podle velikosti kvočny a samozřejmě podle velikosti vajec, necháváte-li pod slepicí líhnout jiná než slepičí vejce. Pokud není schopná pokrýt všechna vejce svým prachovým peřím, pak musíte vejce ubrat.
Hnízdo, které využíváte k přirozenému vysezení mláďat, musí být čisté a zbavené parazitů. Kvočnu nechte sedět na odděleném, klidném a tmavém místě. Kvočnu přenášejte na vejce večer, tím snížíte její stres. Nejprve ji nechte sedět na podkladcích. Když na nich drůbeží matka vydrží sedět 24 hodin v kuse, máte jistotu, že už na vejcích vydrží po celou dobu. V této chvíli můžete podkladky vyměnit za násadová vejce.
Kvočna se o zbytek líhnutí postará sama. Vejce bude zahřívat, případně chladit, bude je zobákem otáčet a přemisťovat. Při této manipulaci se může stát, že kvočna některé z vajec rozbije. Takové vejce se snažte z pod kvočny co nejdříve odstranit. Případně vyměnit podestýlku, pokud příliš navlhla.
Kvočně dejte k hnízdu vodu a krmení. Lepší je jednou denně kvočnu z vajec sundat na několik minut úplně, aby si protáhla nohy, vyprázdnila se a pohodlně se najedla a napila. Tento postup více prospívá jejímu zdraví.
Pokud se vám nedaří přimět slepici sedět pilně na vejcích, a přesto se nechcete vzdát touhy po nějaké té kuřecí drobotině, kterou si nalíhete vlastními silami. Nezbyde vám nic jiného než sáhnout po umělé líhni, které jsou dnes již plně automatické a líhnutí s nimi zvládne i začínající chovatel.