Rádi byste měli vlastní vajíčka a láká Vás chov slepic? Pomůžeme Vám vyhnout se začátečnickým chybám. Projděte si nejdůležitější informace, která Vám rozšíří obzory. Výběr a chov nosnic pak pro Vás bude hračkou, ale hlavně radostí.
1/ Výběr barvy nosnic
Barva a vysoká hmotnost kuřice není zárukou kvality a dobré snášky, nicméně barvou odlišíte různé stáří nosnic. Když budete chovat jedno stáří, zamezíte přenosu chorob od starých nosnic. Ideální je nákup kuřic ve stáří 16 až 18 týdnů. Kuřice jsou odchovány v dobrém prostředí a krmeny směsí vhodnou pro odchov.
2/ Ustájení nosnic
Ustájení nosnic do čistého, vybíleného a vydezinfikovaného kurníku je samozřejmostí. Jestli mají nosnice hlubokou podestýlku, tak na 1 m² ustájíme 7 až 8 kusů nosnic. Jedno snáškové hnízdo, vystlané suchou slámou, počítáme na 3 až 5 nosnic. Dále je nutné mít v kurníku hřady na spaní a také hrabaniště s pískem (popelem).
3/ Krmení a napájení nosnic
Krmíme dvakrát denně. Když nemáme vhodnou směs na snášku, zakrmujeme například pšenicí 50%, kukuřicí 30% a 20% jiných obilovin (oves, ječmen). Dále jsou třeba minerální látky. Například sušené drcené skořápky nebo vápenný grit. Také doplňky vitamínů, makro a mikroprvky a aminokyseliny, které koupíme v chovatelských potřebách nebo u veterináře. Vhodné je také doplnění krmné dávky o zelené krmivo (tráva, vojtěška), mrkev, řepu, brambory. Nosnice budou mít pěkně oranžové žloutky. Vodu je třeba měnit denně a umožnit nosnicím neomezený přístup k jejímu zdroji.
4/ Kontrola zdravotního stavu
Denně kontrolujeme zdravotní stav a chování nosnic. Při výskytu cizopasníků (čmelíků) okamžitě vyčistíme kurník i hnízdo a ošetříme vhodným dezinfekčním prostředkem. Případné vyšší úhyny konzultujeme s veterinářem. V celém kurníku udržujeme čistotu. To znamená převážně hnízda, napáječky a krmítka.
5/ Ideální teplota prostředí
Optimální teplota pro nosnice se pohybuje mezi 10 - 25 °C. Při nižších nebo vyšších teplotách klesá příjem krmiva a snáška.
6/ Světelný den
Nepodceňujeme ani světelný den. Denním či umělým světlem stimulujeme produkci hormonů hypofýzy, což má přímý vliv na činnost vaječníků, tedy na produkci vajec. Kuřice v 16. týdnu stáří byly odchovány na cca 10 hodinách světla. Měli bychom každý týden přidat o 1 hodinu světla více, abychom se dostali ve 20. týdnu stáří na 14 až 16 hodin světla. Pak se nám nosnice začnou pěkně roznášet. V době podzimní, kdy se den zkracuje, bychom měli nosnicím přisvítit uměle. Při problémech, se kterými si nebudete vědět rady, nás neváhejte kontaktovat.