I v případě, že jste malý chovatel slepiček a vajíčka užíváte jen pro své potřeby, případně pro potřeby úzké rodiny, měli byste zásadně dbát na jejich čistotu. Čistá vejce jsou známkou zdravého chovu slepic.
Pokud dodržíte několik zásad týkajících se sběru vajec, budete mít vajíčka čistá a strávíte méně času jejich pracnou údržbou.
Brzký a častý sběr, je tou hlavní zásadou. Vejce sbírejce alespoň 2x denně, abyste je udrželi čistá a čerstvá Pokud zůstávají v hnízdě příliš dlouho, pokálí je ostatní slepcie, a navíc mohou vece dokonce rozšlápnout. První sběr byste měli provádět hned ráno, když vypouštíte slepice z kurníku. Ovšem vše záleží na Vašich časových možnostech.
Některé slepice vysedávají rády přes noc v hnízdech, nebo na okraji hnízd, což zapříčiňuje silné znečišťování vajec. Pokud v noci sedí v hnízdě, kde jsou snesená vejce, nevědomky je navíc celou noc zahřívá a snižuje tím jejich trvanlivost a kvalitu.
Čisté a dobře vystlané hnízdo. Čisté hnízdo = čisté vejce. V hnízdech slepicím pravidelně vyměňujte podestýlku. Slepicím hnízda nevystýlejte senem z dlouhé trávy. Vaše holky ji budou požírat a může jim ucpat vole. Nejvíce se jako podestýlka hodí nařezané seno nebo sláma. V dobře vystlaném hnízdě se snižuje riziko rozbití vejce.
Hnízda nezapomínejte jednou za čas vydezinfikovat spolu s celým kurníkem. Snížíte tak riziko nákazy slepic parazity.
Je deptání záležitostí. Na povrchu skořápky se nachází jedinečná mikroflóra, která by se neměla narušovat. V případě jejího oslabení se vajíčko rychleji kazí. Proto je omývání vajíček nemyslitelným krokem.
Chcete-li vejce vyčistit od slepičinců, musíte postupovat suchou metodou. Použít můžete smirkový papír a jemně jím nečistoty odstranit. Postupujte opatrně, hrozí prolomení skořápky.
V případě, že potřebujete některá vajíčka použít jako vejce násadová, sbírejte je častěji, kliděn 3-4 dnně a nevkládejte do líhně vejce starší sedmi dní.