K výměně slepičího peří dochází přibližně jednou za rok. A teď myslíme ty dospělé. Proces přepeřování je nepříjemný zvláště pro chovatele, protože v tomto období silně pociťují úbytek snesených vajíček od jejich holek.
Výměna peří stojí slípky plno energie, která jim pak nezbývá na snášku. Ta je buď utlumená, nebo na čas zanikne úplně.
V tomto období je slípka méně odolná na vnější vlivy a snadno může onemocnět. Dochází i ke ztrátě hmotnosti. Slepice ztrácí chuť k jídlu.
Peří každého ptáka plní specifické funkce, které jim ulehčují život a díky některým funkcím jim umožňují i žít. Chrání je před sluncem, chladem i vysycháním kůže.
Proces přepeřování ovlivňuje genetika a hormony. Především ty, které se vytvářejí v hypofýze. Nejznámější hormon, který způsobuje pelichání, se jmenuje tyroxin. Tento hormon ovlivňuje, které roční období zrovna probíhá. A to především délka světelného dne a teplota.
V první fázi dochází ke ztrátě peří, tedy pelichání. Pokud je vaše slípka v dobré zdravotní kondici svoje peří vymění během krátké doby a nejčastěji v období pozdního podzimu. Pelichání může ovšem ovlivnit změna počasí, obměna krmiva nebo změna krmné dávky, případně již zmiňovaný stres. Poskytněte kvalitní krmivo, vitamíny a v průběhu zimního období doplňte energii krmnými škvarky.
Slepice pelichají různým způsobem, buď se přepeřují po jednotlivých perech, častěji však po jednotlivých částech těla. Na začátku procesu si můžete všimnout, že slípka ztrácí opeření v oblasti obličeje. Bledne jim hřeben, ušnice, laloky. Slípka častokrát vypadá sklesle a napůl nemocně.
V další fázi přichází vypadávání peří v oblasti krku. Následují letky. A opeření křídel. Proces postupně pokračuje až k ocasu a běhákům.
Délku přepeřování můžete jako chovatel ovlivnit i třeba vhodnými doplňky stavy pro drůbež, které dokáží přepeřování urychlit. Drůbež dostane vyšší dávku vitamínů a minerálů, kterých mají během přepeřování nedostatek, a získají tak sílu pro tento náročný proces.
Způsobuje ho špatné krmivo nebo nedostatečné dávky krmiva, neostatečný pitný režim slípek, stres, výkyvy počasí. Někdy ho způsobují některá onemocnění, například pronikání salmonely do těla slípek.