Dehydratace: nenápadný zabiják drůbeže

Dehydratace dokáže spolehlivě zabít drůbež v ohromné rychlosti. Stačí několik hodin bez vody a slepička skončí přinejlepším v mdlobách. Na dehydrataci si dejte pozor zejména v teplých dnech. Dodržujte prevenci. Podnikněte opatření, díky kterým se této nešťastné újmě vyhnete.

Prevence

Slepicím poskytujte vždy čerstvou čistou vodu. V horkém počasí naplňujte nádržky na vodu několikrát za den. Nejlépe slepicím poslouží napáječky, ve kterých se voda tolik neznečistí, jako u běžných misek.

Vodu umístěte do několika míst většího výběhu a na taková místa, aby se k ní slepice pohodlně dostaly.

Používáte-li misky na vodu a pohybují se ve vašem výběhu kuřátka, dejte jim do misek větší čisté kameny, aby se v misce neutopila.

Jak rozpoznat dehydrataci

Před dehydratací nastává u slepic stav, kdy se slepice snaží ochladit, aby instinktivně oddálily proces dehydratace. Začnou si načechrávat peří, roztahují křídla a mávají s nimi. Mohou otevírat dokořán zobáky.

Během propuknuté dehydratace slepice:

Namáhavě a těžce dýchá.

Má průjem.

Je apatická, kulhá, nereaguje na vás jako obvykle.

Mohou se projevit křeče, záškuby svalů, vyklenutí krku.

Pokud nebude slepici pomoženo, nastává smrt.

Léčba

Z mírné dehydratace se slepice vzpamatuje poměrně brzy. A vaše holka může být na nohou poměrně brzo.

Dehydratovanou slípku umístěte na chladném a tmavém místě a udržujte ji v klidu. Zabalte ji do ručníku. Poskytněte jí vodu doplněnou o elektrolyty (například přidáním cukru nebo melasy do pitné vody). Nejdříve budete muset ponořit slepičí zobák do vody a zaklonit jí hlavu, aby vodu polykala. Tento proces provádějte hodinu v kuse s pětiminutovými přestávkami.

Pokud slípka zvládne tento proces, měla by být z nejhoršího venku. Ponechte jí v místnosti 24 hodin s krmivem a hlavně velkým množstvím vody.