Parazitická onemocnění patří mezi nejčastější onemocnění drůbeže, především ty vnějšího typu. Parazité žijí v peří drůbeže a přisávají se jí na kůži. Tím jí způsobují svědění. Pokud jsou parazité ve Vašem hejnu přemnožené, může z nich drůbež doslova bláznit. V hejnu výskyt vnějších parazitů častokrát vede i ke kanibalismu. Poznejte milimetrové trapitele drůbeže a zjistěte, jak se jich zbavit.
Je nejčastěji se vyskytujícím se vnějším parazitem u drůbeže. Objevuje se v peří okolo kolaky, pod křídly a na trupu. Na drůbeži pobývají ve dne i v noci. Při silném rozmnožení tohoto cizopasníka můžete v peří drůbeže najít chumáče vajíček nalepených na kůži, jejímiž šupinkami se dospělí jedinci živí.
Na drůbeži se vyskytuje zpravidla pouze přes noc. Přes den žije ve spárách kurníku. Čmelíci se u slepic rychle rozmnožují, proto dochází snadno k jejich přemnožení. Jsou pro drůbež obzvláště nepříjemným cizopasníkem, živí se totiž jejich krví. Tím drůbež velmi oslabují. Díky přístupu ke krvi slepic je mohou nakazit i dalšími nemocemi jako je drůbeží mor, encefalitida, leukémie. Je nutno pravidelně kurníky desinfikovat.
Vzácně se u slepic mohou objevit i blechy, které známe od psů a koček. Blechy způsobují slepicím taktéž velké svědění. Výskyt blech se na slepicích může projevovat ztrátou hmotnosti, vytvořením lysích míst v peří. Dalšími parazity jsou například roztoč peřní a vápenka.
Slepice vyhánějí parazity ze svého peří popelením, čímž udržují dobrou kvalitu svého peří. Jednou za čas (alespoň 2x do roka) je nutné kompletně vyčistit kurník a hnízda slepic. V hnízdech měňte pravidelně podestýlku. Pokud se parazité ve Vašem chovu přemnožili, musíte veškeré chovatelské zařízení podrobit desinfekci.
Hnízda můžete vystýlat listy ořešáku, který působí protiparaziticky. Slepice ošetřete antiparazitickými prostředky dle návodu nebo veterinárních doporučení. Kurník a jiná obydlí drůbeže udržujte v čistotě a suché. Ve špíně a vlhkosti se nemocím obzvláště daří.