Každý chovatel krůt jistě dobře ví, že krůty napříč všemi druhy drůbeže jsou nejvíc náchylné na nemoci. Proto byste jim měli celoročně věnovat zvýšenou péči, než věnujete například slepicím. Postačí dbát na hygienu a čisté prostředí. U drobnochovatelů by neměly vyvstávat problémy.
1. Krůty nakupujte vždy z ověřených zdrojů a řádně očkované. Po přívozu domů byste měli nové krůty nechat na cca 1 měsíc odděleně od ostatních. V případě, že se u nových krůt projeví nějaké nemoci, nenakazíte si jimi celé hejno.
2. Krůtí obydlíudržujte v čistotě, suchu a dobře odventilované. Pravidelně vyklízejte krůtí trus, aby podlaha příbytku zůstala co nejčistší. Ve vlhkosti a špíně se nemocem daří nejlépe.
3. Krůty krmte pouze kvalitní potravou. Můžete využívat kombinace kvalitní krmné směsi s peletami a obilím. Nezapomínejte krůtám podávat čerstvou vodu, kterou budete pravidelně měnit.
4. Se stravou a vodou souvisí i krmítka a napáječky. Ty udržujte čisté, zaveďte si režim pravidelného úklidu všech chovatelských potřeb.
5. Vyháníte-li krůty na pastvu, zkontrolujte jejich výběh, zda se v ní nenachází jedovaté rostliny.
6. Pravidelně kontrolujte výběh a krůtník, zda v něm nejsou stopy po krysách, myších nebo potkanech. Tito záškodníci patří mezi největší přenašeče nemocí. Kontrolujte obydlí krůt i na přítomnost vnějších parazitů. Občas prohlédněte krůtám peří, zda se v něm nenachází vši nebo jiní parazité.
7. A hlavně pozorujte chování svých krůt. Dobrý chovatel pozná, že je s krůtou něco v nepořádku už v počátku propukajícího problému.
• Zvíře trpí výtokem z očí nebo nosu.
• Krůty mohou kulhat, mají špatnou koordinaci, chodí shrbeně.
• Posedávají nebo dokonce polehávají během celého dne.
• Nemá chuť k jídlu, nebo naopak trpí nadměrnou žravostí.
• Zvíře je celkově málo vitální s nedostatkem kondice, nese známky vyhublosti.
Vykazuje-li nějaké zvíře známky onemocnění, rychle ho izolujte od ostatních zdravých jedinců. Krůtě v karanténě nezapomeňte dávat jídlo a pití.