V minulém díle o vytváření hejna jste si mohli přečíst o tom, jak nově příchozím slepičkám do hejna jejich první dny zpříjemnit, než se v hejnu a novém prostředí sžijí. Nakousli jsme téma šikany v hejnu a možnost ohrožení patogeny a parazity, na které nemají vytvořené odolnost. Dnes se na tyto témata podíváme z blízka.
Nějaké ty slepičí roztržky patří ke každému hejnu, ve kterém se neustále vytváří hierarchické postavení. U nově příchozího osazenstva do zaběhnutých hodnot vašeho hejna vzniká vždy problém. Problém, který může vygradovat až do šikany. Lze se ale šikaně ve vašem výběhu vyhnout?
Ano, samozřejmě dá. A jistě se teď ptáte jak?
1. Do hejna vždy přidávejte několik slepic najednou. Čím více, tím lépe. Malé slípky budou držet při sobě a lépe se ubrání útokům starých bardek. Pospolu se snadněji dostanou ke krmení. Tento způsob funguje pouze v případě, že se nové slípky mezi sebou znají. Pokud ne, budete mít situaci ztíženou.
2. Ubytujte nové slípky odděleně. Kuřičky si lépe přivyknou na nové prostředí a nabudou sebevědomí, které se jim ve společném výběhu bude hodit. K tomuto účelu můžete využít druhý kurník.
Váš kurník a výběh může být sice zbaven všech patogenů nemocí, ale nikdy nebude úplně osvobozen od parazitů. Vždy se minimálně jeden jediný, zatoulaný někde objeví. Starší slípky, které už si na své prostředí uvykly, mají na tyto parazity dávno vytvořenou rezistenci. Proto je parazité netrápí. Ale co s těmi novými?
K vytvoření odolnosti napomáhá ponechat první měsíc nové slípky v odděleném prostředí. Postupně si tak na přítomnost parazitů začnou zvykat a pak už je bezpečně můžete přesunout do velkého výběhu k ostatním.
Přirozený výskyt parazitů mladé slípky snesou bez problémů. Horší pořízení bude u chovatelů, kteří úklid ve slepičím kurníku i výběhu zanedbávají. Udržuje se v něm vlhkost, kde se parazitím záškodníkům obzvláště daří. Jejich silné nájezdy pak nové slípky nevydrží. Proto se nebojte pravidelného úklidu, desifekce a nic jím rozhodně nezkazíte.