Vodní drůbež potřebuje ke správnému prospívání alespoň občasné návštěvy vodních ploch. Ve vodě se zbavuje především vnějších parazitů a zlepšuje si tak kvalitu svého peří i svého zdraví. Především chov hus se bez přístupu k vodě neobejde, ty se totiž rozmnožují výhradně ve vodě.
Pokud máte možnost poskytnout vodní drůbeži přístup k vodní ploše, určitě s tímto krokem neváhejte. Kachny a husy, tak budou spokojenější. Vodní plocha nemusí nutně znamenat rybník, kachnám postačí i širší koryto potoka. To si dokážou postupem času i samy rozšířit.
Kachny především umí kolem vodních ploch zanechat pěknou spoušť, proto pokud Vám voda a přilehlé pozemky nepatří, domluvte se s majitelem o možném přístupu drůbeže. Drůbež můžete na vodu vypouštět i pouze v několika intervalech za den. Nebo jim volně plynoucí vodu přehradit a pustit je pouze na její část.
Můžete také zvolit variantu vytvoření si jezírka vlastního na vlastním pozemku. Při jeho výstavbě musíte dodržet pár zásad, které Vám pak usnadní jeho údržbu. Před samotným výkopem si uvědomte, že v nádrži budete muset pravidelně vyměňovat vodu. Tak aby v jezírku zůstávala voda co nejčistší, nezapáchala a nestala se semeništěm nemocí.
Pro jezírko může využít velkou (například umělou) nádobu, kterou zakopete do země, tak aby k ní drůbež měla dobrý přístup. Při této variantě budete vždy moci nádobu z jámy vyndat a špinavou vodu vylít a potom celý povrch nádrže pečlivě umýt.
Nebo drůbeži vytvořte jámu, kterou vybetonujete a vznikne Vám tak pěkné jezírko. V tomto případě je dobré kopat do spádu, pak se bude jezírko lépe čistit a vodní drůbež k němu bude mít lehký přístup. Ostatní vychytávky záleží už na Vaší kreativitě.
Snadný přístup do jezírka můžete zajistit žebříky. V blízkosti jezírka mějte vždy připravené nádržky s čerstvou vodou a čerstvé krmení.