Bez vajíček si naší existenci v kuchyni dokážeme představit jen obtížně. Všechny významné kuchyně světa si zakládají na specifické úpravě vajec, kterou je daný národ pověstný. Kdo by neznal typickou anglickou snídani ham and eggs (šunka s vejci). Francouzi si zakládají na své pověstné omeletě.
Staří Římané si vypěstovali zvyk posnídat každý den alespoň jedno vajíčko. Tento zvyk se přenesl i do současnosti a mnoho lidí si start dne bez vajíčka neumí představit.
Příprava slepičích vajec je rozmanitá, kromě míchaných vajec, omelet, vařených vajíček se upravují i tzv. jako tekutá vejce. Na tuto úpravu se používala a v některých končinách dodnes používají vejce s nižším obsahem cholesterolu a s nižším podílem tuku, zato obohacené o omega 3 mastné nenasycené kyseliny a vitamínu E.
Upravit vejce podle vlastního přání a chutí bývá častokrát kumšt. Především pokud se vrhnete do vaření vajíček ve vodě. Znáte to, rádi si vychutnáte vajíčka na hniličku, ale pokaždé když vajíčka vyndáte tak je vajíčko buď moc tekuté, nebo moc vařené. Vše si žádá zkušenost a poznání vašich vajíček.
Přestože, připravit míchaná vajíčka, bylo možná každého z nás první jídlo, kterému jsme se naučili. Existuje několik tipů, jak různou úpravu vajíček obohatit a udělat díky tomu vaječná jídla mnohem chutnější, než nám dopřává běžný základ.
• Míchaná vajíčka uděláte mnohem chutnější a vláčnější, když do nich před koncem smažení vlijete malé množství mléka nebo smetany.
• Nadýchaných míchaných vajíček docílíte i děláním míchanice na mírném ohni za jemného a pomalého míchání vajíček.
• Máte-li rádi řízečky v trojobalu, rozhodně zkuste do rozšlehaného vajíčka přidat pár kapek oleje. Strouhanka pak na mase lépe drží.
• Volská oka připravujte zásadně pouze z čerstvých vajec. U nich má žloutek ještě pevnou membránu, která udrží „žluté oko“ vajíčka pohromadě. U starších vajec se membrána oslabuje a stává se, že při přípravě volského oka se žloutek rozteče.
• Stalo se vám, že při vaření vajíček na tvrdo, vám žloutek ošklivě zezelenal? Předejdete tomu, když vejce ihned po uvaření ponoříte do studené vody a necháte ho rychle zchladnout. Vytvoření zeleného povlaku na žloutku může znamenat, že jste vajíčka zbytečně dlouho vařili.
Nezapomínejte vajíčka správně skladovat, aby vám vydržela co nejdéle. A když mluvíme o vajíčkách, podívejte se, proč domácí vajíčka vyhrávají na celé čáře nad těmi kupovanými.