Jaro v plném proudu, v líhních už se již pomalu klubou nové životy, případně se chovatelé rozhlíží po letošní nabídce slepiček na internetu. Nabízí se ovšem zásadní otázka: Jak nové slípky začlenit do stávajícího hejna, jak projít celým proces co nejsnáze a tím docílit přijetí mladých slepiček starými bardky v klidu a míru.
Pokud budete postupovat bez rozmyslu, můžete:
♦ Mladým slípkám způsobit přemíru stresu, kdy se v rámci ochrany k sobě mohou tisknout tak pevně, že může dojít k udušení slabších jedinců.
♦ Dominantní slepice začnou nováčky podrobovat nekompromisní šikaně. Nepustí je k jídlu, ani k pití, svou neústupností mohou způsobit jejich smrt.
♦ Mladá kuřata nemusí být odolná na prostředí, ve kterém své slípky chováte (především na vyskytující se patogeny nemocí a parazity).
Máte-li k maličkým kuřátkům matku, problémy se začleňováním nemusíte vůbec řešit. O všechno se postará ona, případně kohout. Problém přichází, když máte kuřátka bez slepičí mámy. Kuřata budou mít v kurníku tendenci se štosovat do tmavších koutů, aby se před zbytkem osazenstva schovala.
♦ Výcviková bidýlka pro slepice: Už droboučká kuřátka učte sedat na bidýlka, aby si postupně přivykla k tomuto chování. Až je pustíte do výběhu společně se zbytkem hejna a začnete je na noc zavírat do společného kurníku, budou bidla používat od počátku, čímž se sníží riziko úmrtí.
♦ Noční osvětlení: Kuřata snadno ve tmě panikaří. Když je na noc zaženete do kurníku, můžete jim v něm pověsit na celou noc jednu rozsvícenou baterku, která jim vytvoří pomyslný maják ve tmě, a nebudou se tolik bát.
♦ Přechodné místo: Rozhodnete-li se pro nákup nových kuřiček, prospěje jim několik první dní, když jim poskytnete soukromí. Respektive samostatný prostor, kde se nové členky vašeho hospodářství zabydlí. A necháte je pookřát.
♦ Přepravní bedny: Pokud takové místo nemáte a musíte ihned po převozu umístit nové slípky ke stávajícím obyvatelkám kurníku a výběhu, vezměte si na pomoc právě přepravní bedny. Ty umístěte spolu se slípkami do kurníku a nechte dvířka beden otevřené. Slípky se tak samy rozhodnou, kdy z bezpečí bedny vyjít a kdy se do ní zase schovat.
Tvorbě hejna se věnujeme i v dalším článku, kde vám přinášíme tipy jak se úplně vyhnout slepičí šikaně a silné nákaze parazity u nově příchozích slípek do vašeho hospodářství.