Brojleři, ať už slepičí nebo jakékoliv jiné drůbeže, byli vyšlechtěni pro rychlou a velkou dodávku masa. Brojler není plnohodnotným plemenem slepice, označuje se za masného hybrida. Jsou neplodní a nesnáší vajíčka, tudíž si doma vlastní brojlery jen těžko vylíhnete. Každý vzniká díky speciálnímu postupu křížení. A jak tedy chovat brojlery co nejlépe?
K vlastnímu chovu brojlerů si můžete pořídit jen několik dní stará kuřátka, která si sami vykrmíte, nebo už větší slípky, které se váhově pohybují před porážkovou hmotností. Pokud si chcete vlastní brojlery tzv. vypiplat od kuřátek, měli byste jim připravit vhodné podmínky.
Kuřátkům připravte dostatečně velký výběh, který přizpůsobte počtu kusů, jež budou prostor obývat. Malé žluté kuličky se potřebují trochu proběhnout a mít nějaké místo k osobnímu žití, proto jim neposkytujte stísněný prostor. Podlahu pokryjte podestýlkou (buď dřevěnými hoblinami, nebo i novinami).
Poskytněte jim tepelný zdroj, který bude udržovat příjemnou teplotu. Ideální teplotu poznáte podle chování kuřátek. Pokud se k sobě tisknou, nebo k tepelnému zdroji, měli byste teplotu v kurníku zvýšit. Pokud se kuřata drží v chladných koutech, nebo některé uhyne, může to být známka přetopenosti. Jak kuřata rostou, je třeba teplotu pořád snižovat.
Kuřatům často měňte vodu a dávejte ji do mělkých misek, nebo napáječek, aby se ve vodě neutopila. Krmit je z počátku můžete vařenými vejci a nakrouhanými kopřivami smíchanými se šrotem. Postupně ale přecházejte na krmnou směs pro brojlery, která dodá rychle rostoucím kuřatům dostatek energie pro růst a živin.
Po přívozu kuřátek je ihned umístěte do určeného prostoru. Dejte jim vodu i krmení. Kuřátka musíte hlídat, aby jedla a hlavně pila. Můžete jim namočit zobáčky do krmení, nebo do vody. Pak už s příjmem potravy zpravidla nemají problém.
Kontrolujte i jejich chování, co se teploty týče a případně ji upravte.
Žlutá peříčka se mění v dospělácké bílé peří. Malé brojlery můžete přesunout už do klasického výběhu k ostatním slepicím, pokud je k tomu vhodné počasí. Nezapomeňte jim poskytovat dostatek potravy. Brojleři rostou opravdu rychle a na každý kilogram přírůstku spotřebují přibližně 2 kg krmiva.
Na čerstvém vzduchu a v travnatém výběhu brojleři mnohem více prospívají, než v halových velkochovech. Jejich maso má pak vyšší kvalitu a je mnohem chutnější. Slípky si totiž sezobnou trávu, nějakého toho brouka, můžete jim podávat pochoutky v podobě domácí zeleniny a ovoce.
V domácích chovech jsou touto dobou brojleři připravení k porážce. Záleží samozřejmě na jejich hmotnosti. Slípky by měly vážit kolem 2 kg.