Důležitost kohouta v hejnu bývá častokrát podceňována. Především pokud je tvořeno pouze hybridními slepicemi, které chovatel neplánuje dál množit. Nepřítomnost kohouta je chovatelskou chybou, kohout v hejnu zastává mnoho podstatných rolí, než je pouhé rozmnožování.
• Kohouti mají schopnost držet hejno slepic pospolu, slepice se nikam nerozutíkají.
• Zastává roli ochránce. Dokáže upozornit na blížící se nebezpečí v podobě predátorů, případně hejno před predátorem ubránit.
• Určuje hierarchii hejna. Bez kohouta se do vůdčí role staví nejodvážnější slepice, která pak dělá v hejnu zle a slabším slepicím fyzicky ubližuje.
• Slepice bez kohouta mají tendenci tzv. sedat. Jsou k majiteli přítulnější, vyžadují podrbání. Nejsou tak čilé, jako slepce, které v hejnu kohouta mají.
• Hejno slepic je i celkově více neklidné, oštipuje se, slepice působí nestále a nevyrovnané.
• V neposlední řadě zastává kohout roli rozmnožovací. Pokud chováte čistokrevná plemena a přáli byste si vlastní kuřátka, bez kohouta se v této situaci neobejdete. Líhěň nahradí kvočnu, kohouta nikoli.
Kohouti dospívají přibližně v půl roce svého života. Některá plemena dříve. Plnohodnotné schopnosti si kohouti uchovávají do tří let, pak byste měli kohouta nahradit mladším. Mohou se dožívat vysokého věku (i přes 10 let). Nicméně ve čtvrtém roce svého života již nemají sílu být adekvátními pány svého dvora. Jeden kohout bez problémů pojme 20 slepic. Pozorováním, dojdete k tomu, zda jeden kohout Vašemu hejnu dostačuje.
Někteří chovatelé se k absenci kohouta v hejnu vrhnou z důvodu, že mají s kohouty špatné zkušenosti. Někdejší kohouti byli agresivní jak k chovateli, tak ke slepicím. Vytvářeli v hejnu neklid. V tomto případě záleží na tom, jaké plemeno kohouta si do hejna zvolíte. Agresivnější bývají lehké typy kohoutů. Těžší plemena bývají mírumilovnější.