Chystáte-li se na vlastní líhnutí kuřat a nechtějí se Vám utrácet peníze za líhně? Mírně zdatný kutil si dokáže vytvořit kvalitní líheň svépomocí. Dokoupit stačí jen pár nezbytností. Předtím než začnete, si musíte rozmyslet pár bodů, například jaký typ líhně si zvolíte.
Pro líhnutí slepic se využívají dva základní typy líhní - bez nuceného oběhu vzduchu a s nucením oběhem.
Tento typ líhní neobsahuje ventilátor a je opravdu jednoduchým a nejzákladnějším typem líhně. Tuto líheň si může sestrojit v podstatě každý. Proudění vzduchu je zajištěno přirozeně. Není vytvářeno uměle. Výměnu vzduchu v těchto líhních zajistíte prostřednictvím nasávání čerstvého vzduchu v dolní části líhně a na horní části zajistíte odvod kysličníku uhličitého.
Teplota se u tohoto typu líhní uvnitř v jednotlivých vrstvách velmi liší a podléhají změnám teploty okolního prostředí. V této líhni je lepší možností využit digitální ovládání a proporcionální termostat, čímž zajistíte takové prostředí v líhni, které se blíží přirozenému procesu líhnutí.
Tato líheň je náročnější na nastavení a udržení správných teplot. Nehrozí u ní nadměrné vysoušení vajec.
Tyto líhně jsou doplněné o ventilátor, čímž se zvyšuje nenáročnost a jednoduchost manipulace s touto líhní. Teplo po líhni plynule rozprostírá ventilátor. Ten nevolte příliš velký a ani malý, proudění vzduchu nenastavujte tak, aby vzduch foukal přímo na vejce. V takovém případě byste urychlovali proces vysoušení vajec.
Díky zajištění umělého proudění vzduchu musíte v těchto líhních kontrolovat i vlhkost vzduchu. Nastavení a výběr ventilátoru je pro tuto líheň stěžejní a závisí na tom úspěch líhnutí.
V dalším článku Vám přineseme rady a tipy, jak líheň sestrojit.