V první části se dozvíte prvních šest způsobů, kterými můžete nevědomky usmrtit svojí slípku. Jedná se vždy o nešťastné náhody nebo nehody. Případně zanedbání chovatelského zřetele. Buďte na své slípky opatrné a vyvarujte se laických chyb. Ne vždy se vám mohou vyplatit.
Nešťastná náhoda, díky které může uhynout vaše celé stádo slípek, nebo jeho větší část. Požáry v kurníku vznikají nejčastěji od špatně zabezpečených světelných a tepelných zdrojů. V jarním čase bývá běžné, že chovatelé připravují tepelné a světelné zdroje pro své líhně. Vždy raději veškeré zabezpečení před uvedením do provozu 3x zkontrolujte. Oheň z rozžhaveného zdroje, který spadne na podestýlku, dokáže vzplanout a rozšířit se během 2 minut.
Ohrožení se skrývá především ve psech. U malých kuřat si dejte pozor i na kočky, které si z nich rády dělají lovné oběti. Psa musíte naučit respektovat slepičí stádo už ve štěněcím věku. U staršího psa trvá proces výcviku respektu o něco déle.
Potřebujete-li před psem ochránit kuřata ihned, poskytněte jim oplocený výběh, do kterého se pes nedostane.
Kuřata jsou oblíbenou pochoutkou predátorů. Proto před nimi dobře zabezpečte kurník, aby v něm nevznikla jediná skulina, kterou by se i myška mohla ke slepicím vloupat. Jak efektivně ochránit slepice před predátory si můžete přečíst v tomto odkaze.
Máte-li v plánu hubit hlodavce nebo hmyz ve slepičím výběhu nebo kurníku, dejte si pozor na použití toxických nástrah. Především jedovaté granule jsou pro slepice jistým nebezpečím. Slípky neodliší, že jed není lahodným zákuskem, ale smrtící zbraní. Zob. A problém je na světě. Pokud jed nezpůsobí smrt slepice, může zapříčinit její slepotu. Použijte raději sklopce, kam slepice nepronikne.
Rozhodně uskladňujte chemikálie ve výběhu pro slepice nebo dokonce v kurníku. Slepice jsou vynalézavé, vlezlou v podstatě všude. Chemikálie umisťujte vždy vysoko a dobře zabezpečené. Ve výběhu ani v kurníku neaplikujte žádné rozstřiky chemikálií.
Sezobnutí některého z těchto záškodníků udělá v trávicím systémuslepice opravdovou neplechu. Slepice jsou zvyklé ve výběhu zobat kamínky, které napomáhají jejich správnému trávení. A když mezi kameny leží kousek skla, putuje také do trávicího oběhu.