Kachny stejně jako ostatní drůbež se kroužkují z důvodu odlišení. Vyhnete se tak záměně dvou a více jedinců. Zajistí Vám přehled ve Vašem chovu. Existují situace, kdy se kroužkování nevyhnete a stane se povinnou součástí Vaší chovatelské péče. Nejste si jistí, zda byste měli svou drůbež kroužkovat? Po přečtění následujícího článku budete vědět více.
Aby mělo kroužkování smysl, volte různobarevné kroužky. Barvy měňte po jednotlivých letech - rok 2011 žlutá, 2012 modrá, 2013 zelená a tak dále. Pro rok 2016 je oficiálně ustanovena černá barva. Touto technikou například jednoduše zjistíte, jak stará je Vaše kachna.
Díky značce na kroužku máte neustálý přehled o jednotlivcích ve svém hejnu. Nemůže dojít k záměně a nezáměrně může spářit příbuzné jedince. Značka na kroužku se skládá z pěti skupin čísel a písmen. První označuje známku sdružení chovatelů, druhou tvoří kód země (CZ), třetí představuje číslo velikosti kroužku, následuje rok líhnutí a poslední číslo představuje identifikační číslo zvířete.
Pro vlastní potřeby si můžete značení Vaší drůbeže zjednodušit. Pokud se plánuje s Vaší kachnou zúčastnit výstav, musíte unikátní značení dodržet.
Kachny kroužkujte od pátého týdne jejich života. Je lepší kroužky navlékat takto s předstihem. V pozdějším věku kachny by se mohlo stát, že zvířeti už kroužek nenavlečete. Dává se zpravidla na pravou nohu. Když kachna stojí na nohou, musí být čísla vzhůru nohama.
K oficiálnímu značkování se používají předepsané plastové kroužky. Pro domácí potřeby využijte také tento materiál. Skoro nic neváží a zvířeti nijak nepřekáží.
Kroužek vždy navlékejte opatrně, můžete použít například olej. Nenasazujte ho násilím, kachně byste mohli ublížit. Díky špatně zvolené velikosti se kachna snadno zachytit nebo dokonce pověsit za různé předměty. Pokud kroužek špatně aplikujete, může dojít k jeho ztrátě.
Zvažujete-li nákup kachen, můžete tak učinit na našich stránkách.