V minulém díle jste si mohli přečíst o prvních pěti slípkách, které vám dají jednu z nejvyšších snášek. Dnes pokračujeme s představením dalších pěti plemen slípek. Některé nosnice se dají chovat i pro dvojí užitkovost a nabídnou vám spoustu kvalitního a chutného masa.
Vzrůstem patří mezi maličké slepice, které pocházejí z Itálie. Vzhledově jsou velmi podobné plymutkám. Snášejí kolem 200 vajíček za rok, v hnízdech od nich najdete pěkná malá bílá vajíčka. Ankonky nejsou příliš vhodná plemena k ochočení. Dejte si i pozor na létavost slípek.
Pocházejí z Holandska a chovatelé je obdivují pro jejich lesklé peří. Snášejí 200 vajíček ročně střední velikosti se světle hnědou skořápkou. Naopak od ankon jsou barneveldky mírumilovné a skvěle se hodí i pro váš dvorek jako mazlové. Kvůli barneveldce nebudete muset ani stavět vysoká oplocení, protože nejsou dobrými letci.
Pocházejí z Německa a patří mezi jedny z nejhezčích slepiček vůbec. Kladou kolem 200 vajíček od malých až po střední. Obzvláště pěkná je skořápka vajíček, které jsou sněhově bílé s lesklým nádechem.
Jejich bílé peří zdobí černé skvrny, což je nejčastější barevná varianta. Vyskytují se i v jiných barevných rázech. Hamburčanky mají rády větší rozlet, takže jim nejlépe vyhovíte velkým volným výběhem. Malé prostory v hamburčankách probouzejí agresi a špatné vzorce chování.
Kromě toho, že patří mezi báječné nosnice, chovatelé si u nich pochvalují kombinovanou užitkovost. Snášejí opět kolem 200 vajíček, které mají opravdu netradiční skořápku - zářivě tmavě hnědou. Maransky se řadí mezi řadu černobílých slípek.
Oproti hamburčankám nevyžadují příliš prostoru. Jsou velmi mírné slepice. I přes klidný charakter se nedají snadno ochočit.
Není příliš známá oproti svým kolegyním, ale nachází si trvalou oblibu u řady chovatelů hlavně díky vzhledu. Mají zlatožluté zbarvení s načechraným peřím. Plemeno pochází z anglického Kentu. Snášejí kolem 180 vajíček.
Při jejich chovu si dávejte pozor, slepičky mají sklony ke kvokavosti, proto snášejí méně vajíček než ostatní slepice, častěji zůstávají sedět ve svém kurníku. Orpingtonka je na rozdíl od maransek a barneveldek naprosto ideální zahradním mazlem, kterého si oblíbí především děti. Slípku můžete dobře trénovat, naučit ji zobat z ruky, bude vyžadovat počechrání peří.