Líhnutí malých kuřat je u některých chovatelů již plném proudu a naopak nekteří se teprve připravují. Zvolit správné násadová vejce, líhně, nebo zkušené kvočny je základním předpokladem úspěchu. Jak naložit s vejci, jak je uskladnit, než je umístíte do samotné líhně, nebo pod kvokavou slepici?
Pokud se o násadová vejce patřičně nepostaráte, snižujete si tím úspěšnost líhnutí. Podívejte se na seznam našich rad, které vám pomohou uchovat násadová vejce maximálně životadárná.
1. Před tím než se vůbec do něčeho pustíte, měli byste vydezinfikovat snášková hnízda. Případně podniknout několik dalších kroků, která vám zajistí, abyste z hnízd sbírali čistá vejce. U slepic se čistá vajíčka dají sbírat poměrně snadno. U vodní drůbeže je proces sběru poměrně složitější. Ovšem i tak se dá pohlídat doba, kdy husa nebo kachna vejce snesou a vy si ho ještě čisté vyzvednete. Silně znečištěná vejce k líhnutí nepoužívejte.
2. Vajíčka byste měli sbírat v pravidelném režimu. Nejlépe 3x denně. Pokud venku vládne teplé počasí, sbírejte vajíčka co nejrychleji po jejich snesení.
3. Násadová vejce skladujte v chladu, kde není příliš suchý vzduch. Někteří chovatelé využívají ke skladování garáže nebo jiné místnosti s tepelnou izolací. Pokud nemáte žádný prostor tepelně odizolován, vyberte v domě nejchladnější místo a tam vejce umístěte. Vlhkost prostoru by se měla pohybovat kolem 60 %.
4. Vajíčka ukládejte špičatým koncem dolů. Pokud vejce uložíte plošším koncem dolu, může se poškodit.
5. Uložená vejce nezapomínejte pravidelně otáčet, aby se ke stěně skořápky nepřilepil žloutek. Ten by se pak poškodil. Vejce můžete každý den mírně naklonit na některou ze stran.
6. Násadová vejce skladujte maximálně 7 dní. Pak jejich líhnivost klesá.
Až nastane den D a opatrovaná vajíčka budou směřovat pod slípku nebo do líhně. Měli byste je před tím ohřát na pokojovou teplotu. Někteří chovatelé omývají vajíčka před umístěním do inkubátoru.