Jak pomoci nemocným slípkám? První myšlenka nás logicky zavede k veterináři. Ovšem najít veterináře, který bude svolný k ošetřování slepice nebude zcela jednoduché. Přes všechnu vaší snahu se jistě můžete stát, že jí nebude schopen pomoci ani zkušený veterinář. Pojďme se společně podívat na způsoby, jak svojí slepičí holce pomůžete bez možnosti zavést ji k veterináři.
Nemocnou slepičku rozpoznáte celkem snadno. Chová se jinak než obvykle.
• Hledá úkryt, případně nechce opusti kurník.
• Má neobvyklé držení těla.
• Postihla ji letargie.
• Nejeví zájem o potravu.
• Její hřeben a laloky mají pobledlou barvu.
• Snížila se jí, nebo úplně pozastavila snáška.
Pokud se objeví některý z těchto příznaků, věnujte slípce zvýšenou pozornost.
Priorita č. 1. Nemocnou slepici ihned oddělte od zbytku zdravého hejna. K tomuto účelu můžete využít například druhý kurník, nebo jakýkoliv jiný prostor. Důležité je ticho a teplo. Slípku v separaci pečlivě sledujte.
Pokud byste pacientku od hejna neoddělily, mohla by být šikanována. A samozřejmě by se zvýšila možnost nákazy ostatních členek stáda.
Slepici udržujte neustálý přísun čisté vody. Případně jí s pitím dopomožte napáječkou, kapátkem nebo lžičkou. Voda podporuje metabolismus, podporuje trávení a vyprazdňování. Vodu můžete doplnit vitamíny, případně elektrolyty.
U nemocného ptáka je voda mnohem důležitější než krmení, přesto byste ho neměli opomíjet. Kontrolujte, zda do sebe slípka během dne dostane alespoň nějaké jídlo. Případně jí krmte z krmítka, kapátkem, nebo lžičkou. Krmivo můžete rozdrtit a přidat do něj teplou vodu, aby vznikla hustší kaše.
V případě, že slepice jí a pije normálně, neměňte jí drasticky jídelníček. To jí v nemoci nikterak neprospěje. Pokud jste slepici nikdy nedávali bylinky, určitě jí je do jídelníčku v průběhu nemoci nezařazujte. Bylinkami můžete obohatit potravu slepice v době, až bude zdravá a bude se budovat její imunitní systém.
S jejich podáváním nespěchejte. Udržujte slípku v klidu, teplu, s dostatečným přísunem vody s elektrolyty a krmením. Pokud situaci vyhodnotíte jako krizovou, přistupte k podání antibiotik. Ty byste určitě neměli podávat libovolně. Antibiotika zabírají pouze u bakteriálních infekcí. Je potřeba správně nastavit dávkování, podávat je ve správnou dobu a správnou cestou. Proto je podávání antibiotik před předchozí poradou s odborníkem ošemetné.