Ayam Cemani nebo-li cemanská slepice patří mezi vzácná plemena slepic. V Indonésii, konkrétně na Jávě, odkud pochází, tvoří dokonce luxusní komoditu. Zdejší obyvatelé totiž věří, že je posvátná a její černé maso přestavuje lék na mnoho nemocí. Není tedy výjimkou, že dospělá slípka se v těchto oblastech prodává v řádu několika tisíců dolarů.
Miért a csirke a kaszinójátékosok kedvenc állata? Ha még új a kaszinójátékok világában, felmerülhet a kérdés: "Miért a csirke a kaszinójátékosok kedvenc állata?" Talán azért, mert képes díjat adni azoknak, akik nyernek. Vagy talán azért, mert a csirkék a legjobb módszer az emberek viselkedéspszichológiai képzésére. Ha még soha nem hallott a csirke taffyról, az alábbi cikk elolvasásával többet megtudhat róla. Ha rajong a https://kaszinoworld.com/ kaszinó szerencsejátékért, akkor hallotta már a mondást: "nyertes, győztes, csirke vacsora!" Valószínű, hogy te is hallottad. De ki találta ki először ezt a kifejezést? A kifejezés a nagy gazdasági világválság idején a hátsó sikátorban élő szerencsejátékosoktól eredhetett, de a 2008-as 21-es videojátékkal elterjedt a fősodorban. Bárhogy is legyen, a csirkék a kaszinószerencsejátékok egyik legnépszerűbb szimbóluma.
V našich končinách plemeno cemanská slepice patří také mezi ta vzácná a málo chovaná, přesto můžete slepici bez problémů sehnat v řádu několika stovek korun. Přestože odhodlání se k chovu těchto slípek může být složitější, protože na první pohled budí jakýsi respekt z exkluzivity. Bát se nemusíte. Tyto krásky nejsou na chov o nic náročnější, než plemena běžných kuřic.
Temné krásky s nádechem mystična
Vzhled cemanské slepice vás dostane už při prvním setkání do kolen. A právě pro svůj vzhled se tyto slepice stávají královnami každého dvorku, který poctí svou přítomností. I největší skeptik musí díky jejich pohledu připustit, že nad těmito slípkami se vznáší temná aura s nádechem tajemna.
Temně černé peří, které oplývá silným metalistickým leskem v odstínech safírově zelené, rozehrává za slunečních dní neodolatelný barevný koncert. Veškerá místečka slepičího těla pokrývá černá barva, hřeben i laloky jsou navíc obohaceny lesklým povrchem.
Běháky, zobák, oči, hlava - všechno černé. Dokonce i kůře, maso a kosti. Chovatelé potvrzují, že i krev má slípka o něco tmavší než ostatní plemena slepic.
Slípky patří mezi nosná a bojová plemena zároveň. Přesto jsou charakterově velmi klidné a galantní. Dobře se snášejí i s jinými plemeny slepic i ostatní drůbeží. Občas bývají zádumčivé. Ve velkých výbězích si obstarají většinu potravy samy. Slípky jsou odolné na drsnější podnebí.
V chovu nevyžadují zvláštní přístup oproti ostatní plemenům. Snad jen, že lépe se jim daří ve větších výbězích, protože jsou velmi shánlivé a zvídavé.
• Slípky snášejí přibližně 150 vajec během snáškového období s krémovou skořápkou, hmotnost vajíčka se pohybuje okolo 45 g.
• Jak už bylo zmíněno v úvodu, slepice, především v cizině se cení pro jejich netradiční černé maso. Přestože slípka váží kolem 2 kilogramu, disponuje překvapivě dobrou zmasilostí.
• Většina chovatelů chová tyto slepice výhradně pro jejich krásu, vejce berou pouze jako pěkný bonus.