Znát svého nepřítele je gró veškerého boje s nenechavými záškodníky. Zjistíte-li, kdo vám bez dovolení navštěvuje výběh, máte na půl vyhráno. Stačí pak podniknout ochranné kroky a škodná nemá šanci.
Bezbranné drůbeží chuděry mají nepřátel opravdu požehnaně. Toto je výčet nejznámějších a nejčastějších nájezdníků na vaše výběhy a kurníky.
♦ Kočka: Největší zálusk si dělá na malá kuřátka, které pro ni představují snadnou a chutnou kořist. A bohužel je často loví jen tak, pro zábavu. Kočka v nouzi, která zabíjí z nutnosti a ne pro zábavu, je schopná poradit si i s dospělou slepicí. Proto nepodceňujte sousedovi kočky.
♦ Krysy a potkani: Specializují se na malá kuřátka a vejce. Krysy a potkani jsou zvlášť nepříjemnými návštěvníky, protože častokrát ubližují i dospělým slepicím. Okousávají jim nohy, vytrhávají peří, útočí jim na zobáky.
♦ Káně a další draví ptáci: Bez problémů z výběhu odnesou mladou kuřičku a vám zbude maximálně tak peří. Ptáci bývají obzvláště přidrzlí a nebojí se vaše holky navštívit i v kurníku, kam vlezou dvířky pro slepice nebo oknem.
♦ Lišky: Chováte-li vaše slípky na kraji vesnice, nebo na samotě. Návštěvám lišek se nevyhnete. Liška dokáže být vynalézavosti člověka rovnocenným soupeřem a umí vás bez problémů přelstít. Pro čerstvé kuřecí masíčko si zaskočí klidně i v pravé poledne, aby obědový hodokvas stál opravdu za to.
♦ Lasičky a kuny: Umí v kurníku přes noc udělat opravdovou paseku a kurník vybílit během chviličky. Lákají je vajíčka a hra v podobě lovu. Slepice spíše vystresují, než aby si na ně dovolovaly.
♦ Hadi: Netradiční návštěvníci, ale výběhy v blízkosti lesů a vod se jim nebrání. Slepicím neškodí, míří za chutnými vajíčky.
Existuje několik jednoduchých kroků, které když podniknete, váš boj se žravými nenechavci bude rovnocenný a nakonec je převálcujete na plné čáře. Vylepšení obrany vaší slepice v nouzi nestojí mnoho peněz a ani úsilí.
1. Jídlo: První krok. Krmení, které zbytečně necháváte přes noc ve výběhu, lákáte predátory. Pojďte k nám a nabídněte si. Záškodníci se k vám naučí chodit pravidelně, nejprve na zbytky jídla, po čase se osmělí a vtrhnou i do kurníku.
2. Oplocení: Projděte výběh kolem dokola, zkontrolujte, zda ve vašem opevnění netkví nějaká ta díra, případně můžete celkové oplocení vylepšit. Neuškodí, když výběh uděláte více přehledný, vysekáte zbytečná kroviska, posekáte vysokou trávu a získáte větší rozhled.
3. Kurník: Důležitější na zabezpečení než výběh. A také snazší. Nejdříve se podívejte po možných dírách a věřte, že záškodníci se dokážou protáhnout i opravdu malou dírou. Motivaci mají silnou. Dobře kurník utěsněte. Zavírejte na noc okna a dvířka. Vchody zajistěte visacími zámky. Není výjimkou, že vajíčka rádi sbírají i škodolibí sousedi.
4. Hlídač: Slepicím pořiďte kohouta. V krizových situacích se dokáže postavit i většímu predátorovi a zahnat ho. Přinejmenším vás na blížící se nebezpečí upozorní. To samé platí, pokud slípkám pořídíte i psa hlídače.