"Moc velký luxus." říkáte vy. "Výborná chovatelská pomůcka v krizových situacích." Zní naše odpověď. Kdy a za jakých okolností oceníte možnost využití druhého kurníku? Pokud máte dostatečné prostory, jistě vás následující body přesvědčí k tomu, si další kurník pořídit.
S přicházejícím jarem aktuální téma. Kvokavost slepic. Pokud se vám nějaká ze slepiček rozhodne poslechnout své mateřské pudy, její odkvokávání bude rychlejší a efektivnější, když jí oddělíte od ostatních slípek.
Druhý kurník můžete využít, když slípce umožníte vysedět rodinku kuřátek. V prvních týdnech života zde kuřátka s kvočnou najdou bezpečné útočiště, kde drobotina nabere síly, než je přendáte ke zbytku hejna. Mláďátka mohou ostatní slepice, když jsou ještě příliš maličká, napadat. Kuřátka jsou v prvních týdnech i náchylnější na onemocnění.
Do druhého kurníku můžete oddělit od zbytku zdravých jedinců slepičí pacienty, kteří mohou v hlavním hejnu během nemoci trpět. V rámci hierarchie se snaží slepice oslabeným jedincům uškodit (častokrát usmrtit). Protože by je nemocná slípka mohla ohrozit. Pokud je slepice například zraněná, červená barva je pro ostatní z hejna vyloženě magnetem, do kterého si potřebují klovnout. Tímto způsobem slípce zranění zhorší.
Zároveň můžete nemocné kuřice dát do karantény a nehrozí nákaza celého hejna.
Druhý kurník s tímto účelem poslouží, když si pořídíte nové kuřičky, které byste neměly ihned zařazovat mezi ostatní slepičí holky. Nově pořízené kuřičky držte ideálně měsíc mimo hejno, aby se u nich mohly projevit případné nemoci, kterými by vám nakazily celé hejno.
K tomuto kroku nemusíte přistupovat, pokaždé když nakupujete nové kuřice. Jednejte tak pouze v případech, kdy si nejste jistí původem slepic. A zda jsou slípky očkované.
Druhý kurník nemusí být nikterak veliký, stačí menší obydlí. Slípky zde budou pouze na přechodnou dobu a vždy po jednotlivcích.