Znát pravidla správného odchovu kuřat Vám pomůže stát se dobrým a hlavně úspěšným chovatelem. Snížíte tak úmrtnost kuřat a Vaše drůbež bude dobře prospívat. Přečtěte si několik rad, které zvýší Vaši chovatelskou efektivitu.
Kuřátka musí být již na první pohled zdravá a čilá. Kuřata, se kterými je od pohledu něco v nepořádku, do chovu raději vůbec nedávejte. Nevhodní jedinci mají například křivý zobák, pokroucené nohy, jsou špatně opeření. Správný vývoj při odchovu ovlivníte již v samotné líhni - teplotou, vlhkostí a prouděním vzduchu, délkou světelného dne a samozřejmě způsobem krmení.
Čerstvě vylíhnutá kuřata nedisponují plně vyvinutou termoregulací, proto jim musíte přitápěním pomáhat udržet si potřebnou tělesnou teplotu. Teplotu v odchovně udržujte v prvním týdnu života kuřat na 33 °C a postupně ji snižujte. Kuřata mají ve čtvrtém týdnu termoregulaci již plně vyvinutou, proto nepotřebují mít teplotu prostředí tak vysokou jako v první týdnu. Pokud se kuřata shlukují, dávají Vám najevo, že je jim zima.
U kuřat udržujte vlhkost bez výkyvů. Nízká vlhkost způsobuje nežádoucí prašnost, naproti tomu velké vlhko je líhní nemocí a kuřatům nesvědčí. V odchovně nedělejte průvan i ten kuřatům škodí.
První 4 dny života kuřat jim sviťte bez přestávek. Do 7. týdne věku jim udržujte délku světelného dne na 16 hodinách. V pozdější době stačí svícení zkrátit na 8 hodin denně. K přisvicování používejte světlo nízké intenzity.
Výživa je gró veškerých chovatelských snah. Ovlivňuje správný vývoj a růst kuřat, má vysoký podíl i na dobrém zdravotním stavu. Ke krmení používejte speciální krmné směsy pro kuřata. Pro ta nejmenší bývají zpravidla označována K1, následuje krmivo kro kuřice K2. Mimo krmení dávejte kuřatům i čerstvou vodu v napáječkách. Ať už podáváte drůbeži jakékoliv krmivo, vždy kontrolujte jeho čerstvost, sypte do krmítek správné množství , aby krmení neplesnivělo.