Krůtami svá zvířecí hejna doplňují chovatelé, kteří si rádi dopřejí požitek z rozmanitých chutí a vlastností masa. Přesně takové totiž krůtí maso je. Přesto, že jsou krůty velkými strávníky, díky několika krokům lze finanční náklady na jejich krmení omezit.
Krůtí maso si oblíbili jak dietáři, tak sportovci. Obsahuje totiž nízké množství tuku a mnoho výživových látek a zároveň dokáže dobře zasytit. U krůty si každý milovník masa přijde na své. Nejen, že z každé krůty budete mít spoustu masa, ale i rozdílné druhy. Tento pták je největší domestikovanou drůbeží vůbec. Chovat ho můžete ve třech variantách od malé po velkou (od 10 kg po 30 kg jateční váhy).
Struktura a chuť masa krůty se blíží několika dalším druhům mas (telecí, zvěřina, králičí, husí atd.). Záleží, do jakých míst zakrojíte. Naservírovat si kromě dietních prsou můžete i více tučná stehna nebo jiné šťavnatější části, záleží na Vašich chutích.
Jsou hodně podobné těm slepičím. Velikostně je 2x přesahují, proto je musíte déle vařit. V kuchyni se nemusíte bát používat, dobře poslouží všude tam, kde byste použili i slepičí vejce. Ta krůtí jsou hodnotnější na vitamíny a minerální látky.
Krůty snášejí kolem 80 vajec za rok. Mají krémovou skořápku. Váha jednoho vajíčka se pohybuje kolem 75 g.
Krůty jsou vzhledem ke své tělesné konstituci většími strávníky než slepice. Mají rády pastvu. Pokud máte k dispozici velký výběh, máte pak vyhráno. Pastva Vám radikálně sníží náklady na stravu krůt. Ve velkém výběhu si krůty seberou i nějakého toho brouka nebo měkkýše.
Pouhá pastva však krůtám stačit nebude, jako příkrm můžete volit krmné směsy, nebo i domácí směsi složené z obilného šrotu a strouhané řepy nebo i zbytky čerstvé zeleniny. Dbejte na to, aby krůty měly dostatek vitamínů a živin a hlavně přístup k čerstvé vodě.