Kanibalismus je noční můrou každého chovatele slepic. A opravdu těžko se ho budete zbavovat. Slepice k němu mají ze všech druhů drůbeže nejsilnější sklony. Vzniknout může z jakéhokoliv důvodu.
Přeplněnost kurníku, malý výběh znemožňující slepicím dostatečný rozlet, vysoká teplota, malé množství krmiva. Dostatečné příčiny pro vznik kanibalismu. Obecně by se dalo shrnout, že kanibalismus vzniká v těch chovech, kde na malém prostoru chováte příliš zvířat.
Slepice se z jakékoliv příčiny nejprve začínají oštipovat. Ve větší míře se vše rychle přehoupne ke kanibalismu. Pokud se tato porucha v chování vyskytne u jedné slepice, bez váhání ji následují i ty ostatní.
Při silném zobnutí jedné slepice do druhé se na kůži a peří objevuje krev, která postupně naláká i další členy hejna. Slepice umí být k sobě zvláště kruté a vše končí tragicky. Výrazně citlivá místa a často napadaná místa jsou kloaka, neopeřené části těla, hřeben, laloky, nohy.
Tento výkyv v chování ve svém chovu potřete zbavením se všech příčin, které slepice k oštipování vedou. Nejúčinnějším je snížení počtu slepic. Dopřejte jim také dostatek kvalitního krmiva, vitamínů a čerstvou vodu. Poraněnou slepici z hejna oddělte, dokud se všechny její rány nezahojí.
Nechte některou ze slepic prohlédnout veterinářem, zda netrpí parazity nebo jiným onemocněním. Drůbež může sklouznout ke kanibalismu náhodou díky poranění některé z nich. V rámci prevence slepice občas překontrolujte. A snažte se problém zachytit už ve fázi občasného zobnutí.
Pamatujte: Oštipováním a kanibalismem Vám slepice dávají najevo, že jim něco chybí. Že vše v hejnu není v naprostém pořádku.