Hedvábničky mezi ostatními druhy slepic doslova vyčnívají. Jejich peří se výrazně podobá srsti a na první pohled působí jako neuspořádaná, chlupatá koule. Tyto legrační slepice ve svém chovu oceníte především za jejich skvělé mateřské schopnosti.
Hedvábničky k nám přišly z jihovýchodní Asie a patří mezi jedno z nejstarších plemen slepic. V dnešních dobách jsou chovány pouze pro okrasu. Využívána je jejich schopnost vyvést kuřata nejen svá, ale i cizích plemen slepic. Postarat se umí i o bažanty, japonské křepelky a ostatní drůbež, dokonce i tu vodní. Pro všechna tato zvířata dokáže být nedocenitelnou náhradní matkou.
Jak už bylo řečeno výše, hedvábničky disponují opravdu nevšedním vzhledem. Jejich kůže i maso nesou tmavou barvu. Peří díky svojí struktuře připomíná srst. Její maso chutná výtečně, velmi se blíží zvěřině. Hedvábničky jsou vzrůstem velmi drobné - kohouti dorůstají váhy 1 kg, slepice 0,8 kg. Vyskytují se ve 12 barevných variantách, nejčastěji v bílé, černé, žluté, divoce červené.
Tyto roztomilé slepičky nepotřebují zvláštní péči. Jejich chov se v ničem neliší od chovu běžných slepic. Základ tvoří bytelný a zastřešený kurník s hřady pro slepice, ve kterém bude sucho. Hedvábničky nejsou schopné letu, proto bidlo pro slepice v kurníku umístěte nízko. Vyhovuje jim písčitý výběh s nízkou trávou, kterou neničí.
Jsou v prvních dnech života citlivější na vlhko a průvan, než ostatní plemena slepic. V nepříznivém počasí je s kvočnou držte odděleně v teplém prostoru. Za slunečných dní je bez obav vypusťte do výběhu k ostatním hedvábničkám. Ty se budou o kuřátka starat společně a poskytnou jim veškerou péči.
Dospělé slepice mají nejraději zrní - pšenici, žito, kukuřici, hrách. Do krmiva jim přidejte i speciální směsi pro drůbež. Pokud chcete hedvábničky potěšit, nabídněte jim různé druhy ovoce, zeleniny a bobulí (např. bez, rybíz, angrešt, jeřabiny).
Hedvábničky jsou velmi krotké a přítulné. Stanou se ojedinělou okrasou každé zahrady. Jejich chov se v posledních dobách stává až módní záležitostí.