Kur domácí patří do třídy ptáků, podtřídy letců. Tudíž se nabízí otázka, zda slepice umí létat.
Nedomestikovaná forma slepic v přírodě využívá let jako součástí obrany, aby v přírodě přežily a unikly útokům predátorů. Díky schopnosti létat unikají v džungli na vysoké stromy, kde hledají bezpečí.
U domestikovaného kuru byla schopnost létat šlechtěním potlačena. Přesto některá plemena zůstávají obstojně dobrými letci. Jejich tělesná konstituce neodpovídá schopnosti letu. Váží mnoho kil a křídla mají příliš slabá.
Pokud vaše slípky umí létat, spíše se jedná o překonání vysokých překážek v podobě oplocení. Dálkového letu nejsou způsobilé.
Záleží na odhodlanosti a váhovém typu plemene. Pokud mají slípky opravdu velkou motivaci, jsou schopné překonat překážku vysokou i přes 3 metry.
K přeletům slepice vedou různé pohnutky, většinou nespokojenost nebo nebezpečí. Ohrožuje-li slípky predátor, z výběhu se snaží uniknout za každou cenu. Zpozorují-li, že tráva za výběhem roste zelenější, musí ji navštívit a okusit.
V momentě, kdy se jim vyvine letové opeření křídla, takže už ve věku několika dní. Kuřátko tohoto věku vám ale oplocení nepřeletí.
Obecně se dá říct, že sklon k létavosti mají lehká plemena jako araukanky, vlašky, bantamky, australky. Létavosti se nemusíte bát u okrasných plemen, ta mají zpravidla křídla zakrnělá. Těžší plemena se k létání také příliš nestaví čelem. Svou nelétavostí jsou charakteristické například faverolky, plymutky a všechna plemena dominantů.