Kolem slepičích holek koluje i mezi chovateli řada mýtů a polopravd, které nevhodně ovlivňují chovatelský přístup, případmě přímo odrazují od založení vlastního chovu pěkného a spokojeného hejna slípek.
Obrovský omyl, kterému věří spousta lidí. Slepice snáší a tvoří vejce naprosto přirozeně, ať už za přítomnosti kohouta nebo bez. Bez kohouta se pouze nemůžete hejno rozšiřovat o vylíhlá kuřátka, protože nedochází k oplodnění vajec. Vždy je však fajn kohouta v hejnu slepic mít, i když po vlastním rozmnožování slepic netoužíte. Proč? v tomto odkaze si můžete přečíst důvod.
Chovatelé, kteří svoje hejno dobře znají, jistě potvrdí nesprávnost tohoto tvrzení. Slepice jsou všechno jen ne hloupé. Počínají si inteligentně a vynalézavě v mnoha situacích. Mají vybudovanou pevnou sociální strukturu., ovládají empatii, rozeznávají jednotlivé osoby, nechají se ochočit a umí vyřešit i složité problémy.
Krmíte-li slípky v duchu vegetariánského směru, dopouštíte se chyby. Ve větších výbězích si můžete povšimnout, že kuřice si rády sezobnou nějakého toho brouka, měkkýše, červy, dokonce menší žáby nebo malá háďátka.
Z tohoto hmyzího přilepšení těží při snášce vajíček a využívá ho jako zásobárnu energie. V hmyzu se skrývá řada nutričních látek, především hodnotných bílkovin, které budou jinde slepice jen těžko nacházet.
Platí pouze pro některá plemena. Chcete-li mít jistotu klidného kohouta, vybírejte z těžkých plemen, která bývají zpravidla mírumilovnější. Agresivnější jsou zpravidla lehká plemena kohoutů.
Může být pravda a nemusí. Záleží na přístupu chovatele. Pokud se o slepice nestaráte, pravidelně jim nečistíte kurník, výběh a krmítka, pak budou zaneřáděné a pravděpodobně i nemocné. Protože v nečistotě, především v té trvalé, se drží nemoci, paraziti a slepice pak dobře neprospívají.
Toto tvrzení nejčastěji používají lidé, kteří domácí vejce nikdy neochutnali, nebo nedrželi v rukou. Už na první pohled jsou rozdíly obrovské. A to především v chuti. Proč byste měli dát přednost domácím vajíčkům, se můžete dozvědět v tomto článku.
Platí stejný argument jako o čistotě a špinavosti slepic. Nemoci se drží tam, kde je špína. To chovatelé dělají ze slepic špindíry. Slepičí dámy jsou od přírody čistotnými zvířaty, pokud jim k tomu však nedodáte podmínky, budete se potýkat s parazity a řadou dalších onemocnění. To neplatí pouze u slepic, ale i u psů, koček.