Všichni jistě známe českou husu a husu landeskou, pojďme se ale podívat na další výjimečné husičky. A přibližme si rozdělení hus podle jejich užitkového typu.
V České republice se chovají tři typy hus dle způsobu jejich užitku. A to brojlerový, masný a játrový typ.
1. brojlerový typ: stejně jako ostatní brojleři se i ti husí vyznačují rychlým růstem. Jateční zralosti dosahují už v 8. týdnu svého věku. Váha, které nabydou, se pohybuje okolo 4,5 kg. Husí brojleři na jeden kilogram přírůstku spotřebují přibližně 2,3 kg krmiva.
2. masný typ: husy masného typu mají větší podíl masité svaloviny než ty ostatní. Jsou výtečně ztučnělé. Rostou pomaleji než brojlerové husy, ale zároveň dosahují vyšší jateční váhy. Ve věku 16 týdnů se jejich váha pohybuje okolo 5,5 kg. Na jeden kg přírůstku své váhy spotřebují kolem 4 – 5 kg krmiva. Proto se u hus doporučuje pastva, která výrazně sníží náklady na krmení.
3. játrový typ: husy tohoto typu prošly šlechtěním tak, aby se jejich tuk ukládal do jater. Tím je dosaženo vysoké vytíženosti jater, čímž se postupně zvětšují a jsou mohutnější než u ostatních hus. Na 7kg husu můžete u tohoto typu počítat až s kilovými játry.
• Česká husa: využívá se pro křížení hus brojlerového typu. Patří mezi lehká plemena (váha se pohybuje max. do 5 kg). Husičky jsou nenáročné, vhodné pro drobnochovatele. Snáší pouze kolem 20 ks vajíček.
• Italská husa: lehčí plemeno. Váží cca 5 kg, houseři o 1,5 kg více. Tvoří mateřskou linii hus brojlerového typu spolu s jinými plemeny. Snáší kolem 70 vajec o hmotnosti 140 g. Pochází z Itálie.
• Rýnská husa: středně těžká. Snáška se pohybuje okolo 50 vajíček každé s váhou 170 g. Husy váží 6 kg, houseři zpravidla o 2,5 kg více. Chovatelé si je pochvalují pro výtečnou kvalitu peří. Používá se pro otcovskou linii brojlerů a masných typů hus.
• Landeská husa: středně těžká. Snáší 40 ks vajíček s váhou 160 g. Husy váží 6 kg, houseři 8,5. Využívá se pro tvorbu hybrida masného a játrového typu.
Chov hus je nenáročný a výsledek bývá zaručen, pořiďte husník, napáječku, kvalitní krmnou směs a hurá do chovu. A ti zkušenější se mohou pustit do odchovu vlastních housátek v domácích líhních. Jistě se není třeba bát...