Těmto slepičkám přijde na chuť málokdo. Jedni by je nevyměnili ani za nic a druzí v ně nemají důvěru. Považují jejich holý krk, který je pro ně typickým znakem, za slabinu. Jejich dominantní znak, který upoutá každého na první pohled, je opředen záhadou. Holý krk se objevil u slepic už v počátcích jejich vzniku a je přisuzován genetické mutaci.
Tajemství oplývá nejen jejich vzhled, ale i místo původu. Holokrčky se objevují všude po světě už od nepaměti a určit přesné místo původu není právě jednoduché. Za oficiální rodnou zem se uvádí Rakousko. Respektive Transylvánie, která v době objevu holokrček spadala pod území Rakousa-Uherska, kde se slepice v 19. století objevily poprvé. Dnes jsou holokrčky opěvovány především Rakušany a Němci.
Obnažený, neopeřený krk dodává slepici na první pohled nezdravý vzhled a představuje znamení slabosti. S tímto tvrzením byste se u holokrček tuze zmýlili. Slepičky ztvárňují vzor robustního a odolného plemene, co se teplotních změn a výkyvů počasí týče.
Holý krk tedy není známkou citlivosti.
Na holém krku je usazena středně velká opeřená hlava, které dominuje jednoduchý nebo růžicový hřeben a velké laloky. Neopeřené části nesou zpravidla sytou červenou barvu. Barevných rázů holokrček je celá řada - bílé, černé, modře lemované, červené.
Typově se slepičky řadí mezi plemena se zvláštními znaky (mezi okrasná plemena). Dosahují váhy 2,4 kg a kohouti 2,9 kg.
Je příjemnou záležitostí, protože slepičky jsou velmi klidná a tichá zvířata, která se ráda nechají ochočit. Toto okrasné plemeno vám přinese užitek i v podobě vajíček. Holokrčky snášejí kolem 160 vajec s hmotnosti 55 g. Barva skořápky se pohybuje v odstínech od krémových po bílé. Největší snášku Vám poskytnou holokrčky černého zbarvení.