Slepičky snášejí jedno vajíčko za druhým. A vy si nejste jistí, jak dlouho vejce vydrží nezávadná? Jak ale účinně oddálit jejich zkažení? Pročtěte si pár rad, které zajistí snůšce dlouhou trvanlivost.
Základ spočívá ve správném skladování. Pokud nebudete vejce dobře uchovávat, nemůžete očekávat, že Vám budou dlouho sloužit k užitku. Největší pozor si dejte na teplotní rozdíly, kterým vejce podrobujete. Uchovávejte je v teplotě 5 - 8 °C. Dveře lednice z tohoto důvodu nejsou nejlepším místem, kde budete vejce nechávat.
Mají-li Vaše slípky tendenci vysedávat na hnízdech, snažte se vejce sbírat co nejdříve po jejich snesení. Snůška se pod nimi rychleji kazí. Vajíčka nikdy před skladováním neomývejte. Narušíte tím mikroflóru na skořápce, což opět přispívá ke kazivosti. Více jim svědčí, postavíte-li je špičkou dolů
Vejce i při správném skladování disponuje trvanlivostí přibližně 28 dní. Starší vejce poznáte tak, že po vložení do vody plavou. Při jejich užívání byste měli být opatrnější. Vajíčko vždy rozklepněte do zvláštní nádoby a přičichněte k němu, zda nezapáchá.
Nezakalený bílek a pěkně zbarvený žloutek držící pohromadě jsou známkou čerstvého vejce. Závadná vejce při zatřesení vydávají výrazný šplouchavý zvuk. Tato ani nerozklepávejte a rovnou je vyhoďte.
Hledáte-li způsob, jak zakonzervovat vejce déle než na jeden měsíc, můžete je naložit. K tomuto účelu vybírejte opravdu pěkná a neporušená vejce. K nakládání použijte vápno nebo vodní sklo.
Pokud Vás přesvědčilo, že skladování vajec není žádná věda a chtěli byste si zařídit svůj chov, můžete díky našim slepicím.