Ne všechna plemena slepiček se chovají proto, aby vám přinášely hmotný užitek v podobě vajíček a masa. Některé slepice můžete chovat hlavně pro potěchu svého oka. Dodají krásu vašim pozemkům a můžete si z nich udělat i netradiční domácí mazlíčky. A přesně pro takový účel chovatelé sahají do řad okrasných plemen slepic.
Vizuální přitažlivost slepiček z okrasných plemen je častokrát neodolatelná. A proto chovu této specifické skupiny slepic podléhává stále více chovatelů. V minulosti chov okrasných plemen tvořil okrajovou záležitost chovatelství, ale v dnešních dobách prožívá obrodu. I díky tomu, že si lidé ze slepiček tvoří netradiční domácí mazlíčky, které si v hojné míře ochočují.
Jejich roztodivný vzhled, který zpravidla vytváří netradiční opeření, nabízí silnou líbivost a jistou dávku exotična. Výstavy okrasné drůbeže se konaly již v 18. století.
V této době se lidé vyšší třídy rádi obklopovali přepychem a luxusními věcmi, které navozovaly pocit exotiky. A zvířata byla ten pravý prostředek jak se náležitě před svým okolím předvést. Slípky tak začaly zdobit rozlehlé pozemky honosných sídel. Hojné se také ty nejroztodivnější slepičky chovaly ve zlatých klecích.
Nejdominantnějším znakem okrasných plemen bývá zvláštní vzhled, který je od běžných slepic spolehlivě odlišuje. Chocholky, vousy, opeření běháků, mimořádně dlouhá ocasní pera. Mnoho okrasních slípek má i krátké běháky.
Okrasná plemena vznikala kombinacemi různých plemen a z toho byl vytvořen jejich zvláštní vzhled, který je dědičný.
K nejznámějším zástupkyním tohoto plemene patří například japonky, paduánky, holandští chocholáči (holanďanky), hedvábničky. V Japonsku se okrasným plemenům slepic věnuje zvláštní péče.
Okrasné slípky si na výstavách v České republice získali rychle rozsáhlou oblibu, proto se u nás chovu okrasných plemen obzvláště daří. Ať se pohybují volně po zahradě, případně obydlují honosný kurník, je na ně vždy exkluzivní pohled.