Japonky - čabo: krotké slepice s roztodivným vzhledem

Japonky pocházejí ze země vycházejícího slunce – Japonska. Daly by se zařadit mezi kulturní bohatství země. Japonky jsou sice drobné, ale výjimečné slepice. Vyskytují se v mnoha barevných rázech, chovatelé je často kombinují a tvoří si nádherně barevné hejno roztomilých slepiček.

Předkové japonek mají původ v Číně, odtud se však záhy dostaly do Japonska a dále se šířily do Evropy.

Vzhled japonek

Jednotlivé barevné rázy slípek se od sebe velmi liší, jeden znak mají společný. A to velmi krátké nohy. Japonky mají vysoko nesenou hlavu s ocasem v ostrém úhlu. Jejich tělo tím pádem nabírá tvar písmene U. I přes malou tělesnou konstituci mají japonky velká křídla, kterými se dotýkají země.

Chovat můžete japonky s kadeřavými nebo hedvábnými pery s bohatě zdobeným ocasem, nebo dokonce bez ocasu, s vousy, s nadměrně velkým hřebenem. Výrazné jsou i barevné rázy: od černostříbrné nebo bílé s černým ocasem přes stříbrně pšeničné zbarvení až po černozlaté nebo bílé s modrým ocasem.

japonka-slepice.jpg

Chov japonek

Při chovu japonek musíte zohledňovat délku jejich krátkých nožiček. Nejsou schopné vyskočit vysoko. Proto jim dobře zpřístupněte kurník, hřady v kurníku, snášková hnízda a hlavně potravu a pití.

Během deštivého počasí může dojít ke znečištění peří.

Když japonkám uzpůsobíte podmínky, je jejich chov nenáročný. Zaberou málo prostoru a spotřebují málo krmiva.

V zimě japonkám s výraznými hřebeny občas hřeben pomažte vazelínou, aby jim během chladného počasí nenamrzal.

Mají sklon ke kvokavosti, a pokud jim dáte možnost vylíhnout vlastní potomky, budou se o ně vzorně starat.

Užitkovost

Japonky váží kolem půl kilogramu. Snášejí béžová až krémová vajíčka (záleží na barevném rázu slípky). Během snáškového období vám dají 80 – 90 vajíček s váhou kolem 28 g. Japonky se však nechovají ani pro vajíčka, ani pro maso. Slouží jako okrasa zahrad a výstavních prken.