Co vaše slepičí holky cítí a co necítí? A jestli cítí, tak jak moc a jaké pachy vůně jsou schopny rozlišit? Slepičí čich dokáže vyvolat spoustu otázek. Přesto je na něj v podstatě jednoduchá odpověď. Nahlédněte pod pokličku slepičí duše a poznejte zase jeden z neotřelých faktů, o který se běžný člověk málokdy zajímá.
Slepice vnímají vůně a pachy přibližně stejně jako my lidé. Nemají ho tedy tak dokonalý třeba jako psi nebo prasata, dokáží však pomocí čichu rozlišit chutnou a naopak ne příliš vábivou potravu. Čichem dokážou i potravu pomyslně vystopovat. Již chápete, proč vaši krmnou směs najdou i když ji schováte? Slepice se opírají o svůj čich stejnou měrou, jako spoléhají na svůj zrak a sluch.
• V prvé řadě samozřejmě k odlišení potravy, té dobré od špatné, násleně k jejímu vyhledání.
• Čich hraje obecně nejdůležitější roli při vnímání dobré a špatné potravy, slepice totiž nemají dobře vyvinutou chuť. Mají jen několik málo chuťových pohárků, které jim neumožňují si jídlo tzv. vychutnat.
• K vzájemnému rozeznávání. Každá slepice má specifický pach, dle kterého se slepice jednoduše orientují ve svém hejnu, kdy rozlišují svého kohouta i nové kuřice.
• Slepice dokáží úspěšně rozeznat i pach nesoucí nebezpečí. Že se do jejich blízkosti blíží škodná, nebo že již navštívila jejich kurník.
• Kohouti mají čich v jedné oblasti vyvinutější více než slepičí dámy. Hojně ho využívají v intenzivním období páření, kdy zachycují specifický pach, který vysílá slepice s informací o připravenosti k páření.
Menší zajímavostí je, že citlivost čichu se u jednotlivých plemen slípek mírně liší.
Kuřátka cítí pachy ještě před vylíhnutím. Jsou schopna rozlišovat jednotlivé vůně, které pak poznávají i po vylíhnutí.
Mnoho slepic je schopno čichem rozpoznat, které potraviny jsou bohatší na živiny a vybrat si je, na místo těch chudších.