V poslední době se chov slepic těší stále vyšší oblibě. Lidé poznávají neodmyslitelné benefity slepičích společnic. Čerstvá a výtečná vajíčka každý den, navíc jsou slepičky výbornými kámoškami a můžete s nimi zažít spoustu legrace.
♦ Pokud jste si někdy všimli výstředností ve slepičím chování, pochází z jejich divokých kořenů.
♦ Po každé snášce vajec spustí slepice „poplach“. Tato skřehotavá píseň patří mezi přirozené instinkty. V přírodě chodí slepice vždy snášet dál od hejna a kdákáním se je snaží přivolat a najít zase své souputnice.
♦ Pokud se budete snažit zvednout slepici, velmi často si sedne na zem a bude tlačit svoje křídla od těla a v této poloze zamrzne. Jedná se opět o přirozený instinkt. Slepice tuto polohu zaujímají, když se je kohout snaží pokrýt. Jedná se o známku submitivity a tímto postojem vám dávají najevo, že jste tu pán Vy.
♦ Někdy můžete vidět své slípky, jak leží s na zemi s roztaženými křídly a nataženýma nohama. Jedná se o polohu, při které se vyhřívají na sluníčku a čerpají ze slunečních paprsků vitamín D.
♦ Občas můžete zpozorovat svoje slípky, jak se doslova rochní v suché hlíně nebo písku. Jedná se o popelení. Neboli slepičí koupel. Zbavují se tím nechtěných čmelíků. Pomoci jim v tomto ohledu můžeme i my, běžně dostupnými přípravky určenými právě proti Čmelíkům.
♦ Kohouti mají zpravidla výraznější vzhledové charakteristiky než slepice. Větší laloky, hřeben, ocasní pera. Bývají barevnější než slepice. U divokých slepic mají tyto znaky upoutat samičku a nalákat ji do svého hejna.
♦ Výrazné ostruhy kohoutů, které se nacházejí na nohách, slouží k boji s jinými kohouty v konkurenčních bojích o přízeň jimi vyvolených slepic.
♦ Pokud kohout objeví nějaký pamlsek, může do něj škrábat, zobat, chodit okolo něj, nebo ho přenášet ke slepicím. To vše za speciálního zvuku, aby na lahůdku upozornil svoje slepičí dámy. Toto chování je také naprosto přirozené a pro kohouty typické.
♦ Slípky snášejí v průměru 300 vajec ročně, které v přítomosti kohouta mohou být i vejci násadovými.
♦ Snůška se liší dle ročního období a věku slepic. Ta s přibývajícím věkem slepice výrazně klesá.
♦ Čerstvá domácí vajíčka mají tmavší žloutek než vejce kupovaná. A obsahují více vitamínů a prospěšných živin.