Z minulého článku víte, jak co nejlépe připravit své krasavice na výstavu. S čím ale ještě před výstavou počítat a jaké organizační kroky podstoupit? Díky přípravě se vyhnete komplikacím a nežádoucím překvapením, které by mohli Vaši účast na výstavě ohrozit.
I když jste na výstavu připravovali několik kusů drůbeže, vybrat byste měli pouze ty nejlepší. Najděte si standardizované znaky daného plemene a podle nich se řiďte při výběru té největší krasotinky pro účely výstavy.
Na výstavách se drůbež předvádí ve voliérách, ve kterých jsou vždy umístěny dvě slepičky a jeden kohout. Pro vodní drůbež je stanoveno pravidlo jednoho samce a jedné samičky, nebo jednoho samce a dvou samiček.
Výstavy jsou náporem na psychiku nejen chovatelů, ale především vystavovaných slepičích dam a pánů. Zvíře musí zvládnout změnu prostředí, výživy, davy lidí a hlavně přesun na a z výstavy.
Výstavní požadavky se v tomto směru kraj od kraje odlišují. Většina výstav požaduje potvrzení o očkování pro Newcastelské chorobě. Toto opatření platí pro drůbež starší 18 týdnů. Drůbež musí podstoupit sérologické vyšetření. Veterinář pak podává potvrzení o požadovaných zdravotních zkouškách, které se dají zjistit v podmínkách každé výstavy.
Bývá nejnáročnějším bodem pro chovatele. Mnoho zájemců, kteří by se rádi výstav účastnili, nemá možnosti jak svá zvířata na výstavy převést. Některé výstavy z tohoto důvodu začali organizovat hromadné svozy drůbeže.
Dlouhé cesty zvířata nesnášejí příliš dobře, proto byste jim měli zajistit co nejpohodlnější podmínky, aby před výstavou zůstaly slípky v dobré kondici. Což situaci samozřejmě ztěžuje.
S rozhodnutím vystavovat přichází i myšlenka na finanční náročnost. Počítat musíte s výdajem za přihlášku, veterinární ošetření, správní poplatky, velkou díru do rozpočtu udělají i náklady na dopravu.