V první řadě si musíte uvědomit, že slepice snášející vejce nezastávají funkci strojů na jejich výrobu. Jsou živými tvory a jejich zásoba vajec, která Vám za svůj život dají, je vyčerpatelná a značně omezená. Některá plemena Vám jich poskytnou více, některá méně.
Konec snáškového cyklu slepic se liší s druhy plemen nosnic. Existuje jednoduché pravdilo: Čím více vajíček Vám slepice během roku dává, tím dříve přestává snášet. Konec snášení zapřičiňují trvalé změny vnitřních orgánů nosnice, především těch pohlavních. V tomto období slepice často snášejí dvoužloutková nebo různě deformovaná vejce. Může se projevit i nadměrné pelíchání slepic.
Jedná se o druh slepic, které prošly speciálním vyšlechtěním k masovému snášení vajec. Jejich snáška čítá nejméně 280 vajec za rok u jedné slepice. Nosnice přestávají nést zpravidla už po 16. měsíci jejich života. Existují také speciální granule pro slepice na podporu snášení.
Čistokrevné slepičky nepodléhají takovému tlaku přírody (a chovatele) jako hybridi. Ročně Vám dají méně vajíček, ale snáší déle a dožívají se vyššího věku. Velikost snášek se odvíjí od výběru plemene - lehčí typ se dožívá vyššího věku než těžší. V průměru však tyto nosnice snášejí 3 - 4 roky.
Samozřejmě existují výjimky. Můžete mít slepici, která Vám bude dávat vejce ještě v šestém, sedmém roce jejího věku. Vše záleží na péči a prostředí, ve kterém nosnice žijí. Délku snášky zkracuje stres, méně kvalitní krmivo. Pokud se Vám slepičky rychle ztučňují, můžete mít jistotu, že jejich období snášení pomalu končí. Udržujte proto své nosné kuřice vitální, spokojené a zdravé. S vysokou pravděpodobností tím zvýšíte počet snáškových cyklů.