Kachna pižmová nese asi nejvíce pojmenování ze všech zvířat. Pokud jste už někdy slyšeli označení jako husokachna, čínská kachna nebo barbarie, pod všemi se skrývá kachna pižmová.
Tyto kachny jsou jediným plemenem kachenpro domácí chov, které se nevyvíjely z kachny divoké. Její kořeny sahají k pižmovce, která dosud žije v tropických částech Jižní Ameriky. Označení husokachna si vysloužila díky specifickému chování. V některých rysech se chová jako kachna v jiných zase jako husa. Její plnou kachní příslušnost popírá například fakt, že kachny pižmové nejsou přílišnými obdivovateli vody. Může za to nejspíš i skutečnost, že mají zakrslé plovací blány.
Kachnám tedy nemusíte zřizovat jezírko nebo zajišťovat přístup k volně tekoucí vodě. Postačí jim větší nádoba s vodou, ve které se budou moci občas ošplouchnout a pročistit si peří. Pižmovkám musíte zajistit bytelné obydlí podobné kurníku pro slepice. Nejsou tak odolné vůči zimě jako ostatní kachny, kterým stačí i v zimě přespávat v jednoduché boudě.
Pižmovky jsou na stravu velmi nenáročné. Nejvíce ocení možnost pastvy. Přivítají veškerou zeleň, kterou jim ze své zahrady hodíte. Můžete jim dávat i zbytky zeleniny, padané ovoce. V trávě si seberou slimáky, žížaly a jiný drobný hmyz, nebo krmné směsy určené pro husokachny.
Toto plemeno kachen se velmi dobře rozmnožuje. V době líhnutí kachna zasedá na přibližně 20 vajec. Vylíhnutí trvá delší dobu, přesně 35 dní. Přičemž kachňata se líhnou 3 dny. Kachna se o mláďata bez problémů postará, pižmovky jsou skvělé matky. Malá kachňata přikrmujte krmnou směsí, čímž zajistíte správný vývoj mláďat.
Chovány jsou pro vynikající maso s nízkým obsahem tuku, které chovatelé dostávají vcelku snadno. Tyto kačeny jsou totiž pro chov nenáročné. Zužitkovat můžete i vejce, které potřebují důslednější tepelnou úpravu než slepičí vejce. Hrozí u nich vyšší riziko nákazy salmonelou.