Věděli jste, že za zakrslou slepicí nelze označit každé malé plemeno slepice? Zjistěte, jaký je rozdíl mezi zakrslou a zdrobnělou slepicí. A jakému účelu se zakrslé slepice chovají.
Výraz zakrslá a zdrobnělá slepice je třeba rozlišovat. Zdrobnělé slepice mají své velké bratry a sestry. Jinými slovy, zdrobnělé varianty slepic jsou vyšlechtěny vždy z klasicky velkého plemena. Zakrslé slepičky své velké sourozence nemají. Výjimku tvoří kočinky, které se objevují i ve variantě velkého vzrůstu, přesto se malé kočinky řadí mezi zakrslé.
Zakrslé slepičky se rozdělují na klasická a ostatní plemena. Klasická plemena nesou označení H1. Řadí se mezi ně například antverpští vousáči, mosetky, bantamky, holandské zakrslé slepice. Ke skupině ostatních plemen (H2) patří ohiki a německé zakrslé slepice.
Plemen zakrslých slepiček existuje bohatá škála. Každé se navíc objevuje v rozsáhlém barevném spektru.
Tyto slepičky dosahují hmotnosti okolo 0,5 kg. Jsou tedy drobného tělesného vzrůstu. Klasická zakrslá plemena mají široká, plně vypouklá prsa, krátký trup. Všechna tato plemena charakterizuje temperamentní chování. Za snáškové období snesou přibližně 80 vajec každé vážící okolo 25 gramů.
Zakrslé slepice chovatelé drží na svých hospodářstvích zpravidla jako své mazlíčky. Nejsou chovány pro užitné vlastnosti. Chovatelé si zakládají na jejich vzhledu, vozí je po výstavách, slouží pro okrasu.
Díky svému vzrůstu není tato drůbež náročná na prostor. Postačí jim malý kruník nebo voliéry. Chovatelé však tyto slepičky nechávají často běhat po svých zahradách a těší se z jejich krásy.
V případě, že se je rozhodnete chovat v malém výběhu, poskytujte jim stravu bohatou na rozmanité množství látek. Slepičky toho sezobou málo a zároveň do těla potřebují dostávat všechny živiny stejně jako velké slepice. Tuto komplikaci můžete vyřešit kvalitní krmnou směsí. Jejich chov se v ostatních hlediscích nijak výrazně neliší od chovu ostatních slepic a kohoutů.