Husí vejce

Husí vejce mívá bílou silnou skořápku, velikostně jsou zpravidla 4x až 5x větší než slepičí vejce. Váhově se tedy pohybují okolo 200 – 250 g.

Konzumace husích vajec

Někdo by Vám konzumaci těchto vajíček odsouhlasil, jiní by byli zásadně proti. Proč vzniká takováto pře? Obecně u vajec vodní drůbeže hrozí infikování salmonelou více než u hrabavé drůbeže. Proto se konzumace koupených husích vajec nedoporučuje. Zkrátka nevíte, jakou mají vajíčka historii. Pokud si chováte vlastní husy, situace se mění.

Vajíčka z vlastního chovu konzumovat můžete, přesto že i zde hrozí nákaza salmonelou. Vejce vodní drůbeže tedy nikdy nekonzumujte uvařená na měkko nebo dokonce syrová. Pro uvaření husích vajec na tvrdo je potřeba přibližně 4x více času než u slepičích.

Chuť a výživové hodnoty

Husí vejce hodně lidem nechutnají. Vejce jsou olejnatá a tato chuť mnohým nesvědčí. Vejce ale můžete využít do buchet anebo do jiných těst, které se díky jejich olejnatosti budou doslova rozplývat na jazyku. Navíc díky dlouhodobému pečení máte jistotu, že případné zárodky salmonely budou zahubeny.

Husí vejce obsahují méně tuku než slepičí. Chuťově jsou nasládlá. Husí vejce tvoří ze 70 % voda. Jsou bohaté na vitamíny (A, B, E, K, D) a minerály (železo, vápník, draslík).

husa-vejce.jpg

Skladování husích vajec

Vejce skladujte v teplotě mezi 2 až 12 stupni. Stejně jako slepičí vejce mají tendenci postupem času vysychat, proto je skladujte v místnosti (nebo v lednici) s vyšší vlhkostí.

Zdravé účinky

Husí vejce má příznivý vliv na činnost mozku a podporují paměť, pomáhají odstraňovat škodlivé látky z jater. Husí vejce jsou pověstná při používání v kosmetickém průmyslu, kde se z nich vyrábějí výživové masky na obličej.

Husím vajíčkům by se měly vyhýbat těhotné ženy a děti.

Pokud byste chtěli v kuchyni vyzkoušet i jiná vajíčka, můžete si o nich přečíst v tomto článku.