Znáte výrazný odlišující znak husy labutí?
Původem pochází z Asie. Na rozdíl od jiných hus (které pocházejí z husy veliká) byla vyšlechtěna z divoké husy labutí. Přesné kotviště mají v severní Číně a na východní Sibiři. Do Evropy byla dovezena v první polovině 20. století. Z počátku byla vysazování jako lovný pták.
Husa labutí patří typově mezi lehká plemena. Husa váží kolem čtyř kg, houser o 1 – 1,5 kg více. Svým vzhledem se výrazně odlišuje od ostatních plemen hus. Je drobnější. Její trup je kratší a vysoko nesený krk.
Na krku husám labutím sedí hlava, která nese pro ně typicky odlišující znak. Hrbol na kořeni zobáku. Pohlaví hus můžete dobře rozeznat právě i díky tomuto hrbolu, jehož tvar se u hus a houserů značně liší.
Chovány bývají nečastěji v hnědém divokém nebo bílém rázu. Peří těchto hus je tvrdší a těsně přilehá na jejich tělo.
Husa dosahuje snášky kolem 50 bílých vajíček během snáškového období. Každé vajíčko má však hmotnost přes 120 g, což vyvažuje nižší čísla snášky.
Maso je méně tučné než u ostatních plemen hus.
Husy labutí nejsou příliš náročné na chovatelův přístup. Díky chladnějším podmínkám z místa jejich původu se dobře vypořádávají s náročnějším klimatem. Patří mezi temperamentnější drůbež.
Šlechtěním u nich byl bohužel potlačen pud sezení na vejcích a vyvádění housátek. Přesto se může objevit světlá výjimka.
V pěkném počasí neváhejte husy vyhánět na pastvu. V zimním období je dokrmujte kvalitní krmnou směsí a sušeným zeleným.