Základní slovník pojmů týkajících se slepic
Barevný ráz: Označuje rozmanitá zbarvení opeření, kterými se slepice pyšní. Barevný ráz může představovat i pouze jedinou barvu. Každé plemeno má vyhrazené barevné rázy, ve kterých jsou v dané zemi uznány.
Běhák: Část nohy, která začíná v patním kloubu a vede až k prstům.
Hřeben: Masitý výrůstek, který zdobí slepičí hlavu. Dosahuje různých forem. Liší se v tvarech, které představují základní znaky daného plemene slepic.
Krnčí laloky: Záhyby kůže, které volně visí na krku zvířete.
Krovky: Části křídel, které na způsob ramen přisedají svrchu ke křídlu.
Laloky: Párové volné kožní záhyby, které se nachází pod bradou slepice.
Letky: Peří sloužící k létání. Na křídlech jsou nejdelším a nejpevnějším peřím. Obvykle se jich vyskytuje po deseti kusech na každém křídle.
List hřebene: Část hřebene, na které se nenacházejí zuby a je umístěna nad zobákem.
Manžety: Jednotlivá pera na nohou. Směřují vždy přes patní kloub dozadu.
Prapor: Může se jednat o označení pro část pera po stranách stvolu. Nebo o zadní část listu hřebene, která leží nebo stojí.
Sedlo: Část těla mezi hlavou a ocasem.
Stvol: Pevná část pera, která tvoří jeho střed. Na obou stranách stvolu vyrůstají prapory. Část stvolu pod kůží se označuje za brk, část nad kůží je osten.
Trn: Zakončuje růžicový hřeben. Může vybíhat vzpříma nebo do hladné špičky.
Ušní závěsy: Kožní záhyby u uší slepice.
Ušnice: Kulaté a lesklé záhyby kůže, které se nacházejí vedle uší. Mají buď červenou nebo bílou barvu.
Vločkování: Někdy nazýváno jako vločkované kresby. Jedná se o specifický vzor na peří slepic, kdy se po obouch stranách pera nachází 2 - 5 párů vloček. U jednotlivých plemen se druh vločkování liší může být jak oválné, tak hranaté formy.
Vous: Stvoly per, které vystupují na obličeji. Mohou nabívat podoby kotlet nebo bradového vousu. Bradový vous vyrůstá na hrdle. Plemena s dominantním vousem mají malé laloky, nebo jsou úplně bez laloků.