Udělejte si jasno v termínech týkajících se snášky
Slípka, která se nachází ve věku snášky, se nazývá nosnice. Tento termín jistě není pro nikoho novinkou. Věděli jste ale, že slepice snáší v tzv. sériích a intervalech. A přitom pořád mluvíme o živém zvířeti, ne o propracovaném strojním mechanismu.
Sérií se označuje celkový počet vajíček, která snese slepice každý den po sobě. Mezi dny nesmí být přestávka, jinak mluvíme o přerušení série. Mezeře mezi sériemi se říká interval. Série jsou u jednotlivých druhů drůbeže různě dlouhé.
• Krátké: většinou u krůt a hus, které snesou během série 1 – 3 vejce.
• Středně dlouhé: u slepic chovaných pro maso a kachen pekingských, za sérii je sneseno 4 – 10 vajec.
• Dlouhé: nosná plemena slepic, kachny, křepelky japonské, série čítá nad 10 vajíček.
Snáškový rytmus se skládá z výše uvedených sérií protkanými přestávkovými intervaly.
Jedná se o denní dobu, kdy drůbež snáší nejvíce vajíček. Nebo kdy převládá jejich snáška. U jednotlivých druhů drůbeže se odlišuje, může se lišit u jednotlivých plemen a jejich typovému zařazení. Určitou roli hrají série a intenzita snášky.
• Slepice: nejvíce vajíček snáší kolem 9. hodiny, denní doba snášky se u nich vyměřuje od 5 do 15 hodin.
• Kachny: při snášce si vždy musí přivstat. Snášejí totiž už kolem druhé hodiny ranní. Konec se pohybuje mezi osmou a devátou hodinou dopoledne.
• Husy: ve snášce jsou podobné svým kachním sestrám. Jejich snáška začíná také kolem druhé hodiny ranní a končí v šest hodin.
• Krůty: oproti ostatní drůbeži snáší vajíčka různě během celého dne. Nejvíce v dopoledních hodinách.
Slovní spojení, na které narazíte snad u popisu každého plemene slepic. Představuje celkové období, po které drůbež snáší vajíčka. Toto období je ukončeno pelicháním v důsledku vynesenosti, pak už drůbež nesnáší. Ve velkochovech bývá snáškový cyklus ukončen uměle před započetím pelichání.
Ve velkochovech stačí, aby slepice projevila známky poklesu snášky a je z chovu vyřazena.
V intenzivních velkochovech dosahuje drůbež pouze jednocyklové snášky, u některé lze v jednom roce stihnout dvoucyklovou snášku (husy, pižmovky). U slepic a krůt se často využívá možnost rozložení snášky do dvou let. Přičemž v druhém roce ke konci období snáška poklesne přibližně o čtvrtinu.
U malochovatelů tyto statistiky neplatí, záleží, v jakých podmínkách drůbež žije. Slepice mohou produktivně snášet až několik let.